У Кисачу одржан трећи фестивал народних ношњи Словака из Војводине

Фестивал „Словачке народне ношње у Војводини”, трећи по реду, одржан је у Кисачу.
kisac 1
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

У оквиру манифестације, коју организује Културни центар „Кисач”, уз подршку Града Новог Сада, уприличен је дефиле учесника обучених у словачке ношње различитих крајева, а након тога програм је настављен у Културном центру.

Изложбу „Ticha krasa“ фотографа Петра Бренкуса из Републике Словачке отворила је покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Присуствовао је и члан Градског већа за културу Далибор Рожић.

„Ово је фантастичан приказ уникатних народних ношњи Словака из Војводине, а народне ношње много говоре о људима, обичајима, и начину некадашњег живота. Оне су важан део фолклора и историје сваког народа, а имају и велику уметничку вредност, па су овакве приредбе битне са више аспеката. Такође, ово је прилика за ширу јавност да се упозна са особеностима словачке традиције, и то само позитивно делује на добре комшијске односе. Словаци су бројна национална заједница у Новом Саду и Војводини, и у многоме доприносе развоју наше средине.Честитам организаторима на овом успешном подухвату у жељи да Фестивал ношњи Словака Војводине настави да траје“, нагласио је Далибор Рожић и додао да ће Град увек бити веран партнер на пројектима који промовишу културу и очување културне баштине.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

„Идеја нам је да кроз фестивал промовишемо старе народне ношње и да људи из ормара изваде стара колекционарска дела и да и други све то виде“, рекао је директор Културног центра „Кисач” Павел Сурови.

„Желимо да Кисач постане културна Мека словачке заједнице, а приметна је и све већа заинтересованост, како медија, тако и грађана.

Народна ношња увек је била симбол традиције, одређивала је економски и брачни статус, старост. За свако словачко место или крај карактеристичан је специфичан тип ношње, а та посебност огледала се у коришћењу одређених кројева, тканина, орнамената, у богаству колорита, као и у пропратним украсним детаљима и накиту.

По речима организатора, као и претходних година, и ове се јавило доста људи који су сачували старе народне ношње и само за фестивал их извукли из својих ормара, па су тако посетиоци манифестације имали прилику да виде како су се Словаци облачили по другим селима.

Фото: TANJUG/ JAROSLAV PAP/ bk

После свечаног дефилеа, у КЦ „Кисач” отворена је изложба фотографија „Тиха лепота” Петра Бренкуса из Словачке, а након тога у Великој сали организована је промоција књиге „Словачка лепота”, чији су аутори Павел Сурови и Бранислав Кокавац. Програм је затим настављен ревијом ношњи, аудицијом за Мис фолклор Словачке Републике, као и доделом награде Мис фестивала и најаутентичније народне ношње, а није изостало ни такмичење за најуспешнијег извођача, уз наступ групе „Макс” из Селенче.

Ј. Вукашиновић

Фото: Grad Novi Sad

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести