УКЛОЊЕНЕ СКЕЛЕ ОКО ТОРЊА НА ТВРЂАВИ При крају обнова сат куле, завршетак радова за десет дана
По свему судећи обнова торња са сатом на Горњем Лудвиговом бастиону, на Петроварадинској тврђави је при крају, уклоњене су скеле и радови, који су почели прошле јесени ускоро ће бити завршени.
Грађена од 1692. до 1780. године, на стени, на месту некадашњег средњевековног утврђења, Петроварадинска тврђава позната је и као Гибралтар на Дунаву. Горњим градом доминира торањ са сатом, уједно и један од најпрепознатљивијих симбола културно–историјске целине, који је претрпео велику штету током невремена, 19. и 21. јула 2023. године.
– Завод за заштиту споменика културе Града Новог Сада започео је радове на обнови Торња са сатом на Горњем Лудвиговом бастиону, на Петроварадинској тврђави на јесен прошле године и ових дана их приводи крају – наводе у тој установи.
Пројектом је било предвиђено, пре свега, уклањање свих штетних последица насталих у великом невремену које је задесило Нови Сад у јулу 2023. године, али и спровеђење потребних конзерваторско-рестаураторских радова. Грађевински радови су подразумевали уклањење оштећених и нестабилних делова малтерских површина и декоративних вучених венаца и њихово поновно малтерисање кречним малтерима који су компатибилни са оригиналним.
Овим радовима обухваћена је и провера стања зида бедема испод Торња, на северној страни бастиона. Прво се приступило комплетном уклањању бршљана, потом је бедем прегледан и утврђено је да су сви зидани елементи стабилни и без пукотина.
Кровна конструкција на Торњу била је у највећој мери здрава и стабилна, али су поједини елементи, по речима стручњака, морали бити замењени због влажности која је последица прокишњавања у кровном покривачу.
На појединим местима, конструкција је додатно ојачана, као превентива евентуалним будућим, јаким олујним ветровима. Кровни покривач у потпуности је замењем новим бакарним лимом с обзиром на то да је претходни дотрајао.
– Овај објекат саставни је део Просторне културно-историјске целине Горња и доња Петроварадинска тврђава са подграђем, културног добра од великог значаја и један је од најпрепознатиљивијих симбола града, због чега се посебно обраћала пажња на специфичне позиције у оквиру пројекта и приликом извођења радова – објашњавају у Заводу за заштиту споменика културе. – Од конзерваторско-рестаураторских радова, највише времена посвећено је чишћењу и замени дотрајалих делова на бројчаницима, као и на сказаљкама. Током процеса конзервације откривено је да су и врхови сказаљки били позлаћени, те је и овај детаљ пажљиво урађен у радионичким условима. На жалост, из безбедносних разлога пре свега, оригинални врх торња са копљем на којем су били јабука, ознаке страна света и заставица/ветроказ, нису могли бити враћени, те је направљена верна реплика која је позлаћена и сви елементи су постављени на оригинално место. Оригинални елементи биће чувани у Музеју Града Новог Сада.
У току је завршна фаза радова, што подразумева уређење непосредне околине око торња, чишћење унутрашњих зидова и детаља. Уколико временске прилике дозволе, може се очекивати да све буде завршено за највише десет дана.