Уручени сертификати полазницима обуке за незапослене: Занатом до посла

Двадесет полазника јуче је добило сертификате након обуке за старе и уметничке занате који обухвата целокупан процес израде уникатних производа, уз коришћење, махом, једноставних алата. Курсеве је организовало Удружење занатлија, у сарадњи са Националном службом за запошљавање и Градом Новим Садом.
sertifikati1
Фото: Дарија Дудварски

Полазници, њих 40, колико их је и прошло обуку; били су организовани у мањим групама, како би се испоштовале епидемиолошке мере. Управо због тога је и уручење сертификата подељено на два дана. Данас ће сертификате добити преосталих 20 полазника, а сви су са евиденције Националне службе за запошљавање и обука је бесплатна.

Једна од полазница је и Наташа Томић, која је прошле године остала без посла. Каже да је радила у пољопривредној апотеци, а како је заштитар у воћарству, обавља и сезонске послове резидбе. Агроном по струци, каже одувек је имала скривену жељу ка уметности, те се одлучила за израду и осликавање предмета од порцуланске глине.

- Имали смо 120 часова. Обука је била поприлично интензивна, дружили смо се три пута недељно. Курс је за мене једно креативно и лепо искуство. Бавили смо се израдом различитих предмета од глине, свако по некој својој интуицији – каже Наташа за “Дневник”.

Поред израде и осликавања предмета од глине, полазници су имали прилику и да се подробније упознају са курсом сликања на текстилу.

Фото: Дарија Дудварски

Власница студија за сликање на текстилу Марина Трифунов, која се уметничким занатом бави двадесет година каже да је код ње било осам полазница.

- Већином су полазнице курса жене, ретко када мушкарци. Има их и млађих и средњих година. Разлог због ког се одлучују за овај курс је то што имају неке афинитете ка уметности или им се допада овај начин рада - појашњава Трифунов.

Каже да је она почела да се бави овим занатом тако што је путовала и куповала сувенире по иностраству. Међу првима је почела да се бави овим ументичким занатом, посредтвом кога је могуће правити сувенире, али и осликати и разне предмете, попут јастучница, послужавника...

- Као што уметници осликавају платно, тако је могуће осликати и употребни предмет- каже Трифунов.

Од уметничког заната могла је, каже, живети пре короне, јер су муштерије били туристи, како домаћи тако и инострани. Међутим, корона је утицала на то да последњих неколико месеци у овом послу настало затишје.

Председник новосадског Удружења занатлија Славко Новаковић истиче да се на сваку обуку јави три пута више полазника.

- Људи су веома заинтересовани за занате, да уче и раде. Кад заврше обуку, добију сертификат, а прво питање које поставе је: “Како да отворимо малу занатску радњу”? Ја им одговорим да ћемо им ми бити логистика да отворе радњу, а да је њима добро да изуче занат и да га заволе – каже Новаковић. 

Овај течај траје три, а у Удружењу ће инсистирати да курс траје шест месеци, како би полазници били што боље обучени и самим тим спремнији да отворе занатску радњу.     

Слађана Аничић Илић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести