УСКОРО ОБНОВА ФАСАДА И КРОВОВА У АЛМАШКОМ КРАЈУ Расписан тендер за 22 објекта, ево које куће ће добити нови сјај
Обнова кућа у Алмашком крају, најстаријем делу Новог Сада, наставља се. Наиме, Завод за заштиту споменика културе недавно је расписао јавни позив за рестаурацију и санацију фасада и кровова на укупно 22 грађевине у четири улице - Скерлићевој, Златне греде, Милована Видаковића и Александра Тишме.
Реч је о 179.327.352 динара, без ПДВ-а, вредној инвестицији, тачије, то је процењена вредност јавне набавке.
На свим грађевинама предвиђени су конзерваторско-рестаураторски и грађевинско-занатски радови. Како се из техничке спецификације објављене на Порталу јавних набавки може приметити, то, између осталог, подразумева замену оштећених и деградираних елемената фасаде, дотрајалог малтера, те рестаурацију и конзервацију вучених малтерских профила, лимарска опшивања појединих фасадних елемената, репарацију улазних капија, реконструкцију кровног покривача, те бојење фасадних површина.
Није згорег напоменути да је јавна набавка обликована по партијама, односно подељена је на четири дела. Вредност прве партије, којом су обухваћени објекти у улицама Милана Видаковића 1, 3, 4 и 6 и Златне греде 21 је 40.184.326 динара, без пореза, док је за обнову пет грађевина у Златне греде 23, 27, 29, 31 и 33 процењено да ће коштати 38.048.910 динара. Вредност треће партије, односно радова на објектима у улицама Златне греде 37, 16, 18 и 4 и Скерлићевој 1 и 2а, износи 51.557.831 динара. За обнову кућа у Скерлићевој 4, 5, 9, 10, 13 и Александра Тишме 1 опредељено је 49.536.283 динара.
Алмашки крај значајан је због сачуване целовитости историјске урбане матрице, документовања архитектонских и историјско-уметничких вредности слојевитог градитељског наслеђа, различитих стилских и обликовних одлика, као и очуваног континуитета настањивања, привредног, научног, културног, духовног и друштвеног живота у Војводини. Управо из тог разлога је Одлуком Владе Републике Србије утврђен за просторну културно-историјску целину, а планом генералне регулације на том простору предвиђене су мање измене и то углавном инфраструктуре.
Обнова најстаријег дела Новог Сада вишегодишњи је пројекат, a предвиђена је реконструкција укупно 600 кућа и инфраструктуре, те партерно и пејзажно уређење у двадесетак улица, у блоковима између Косовске, Алмашке, Пашићеве и Темеринске улице. Урбанистичко-архитектонским пројектом уређења Алмашког краја, који је израдила је новосадска фирма ДБА, обухваћен је простор површине око 22,58 хектара.
Историјат најстаријег дела Новог Сада
Алмашки крај налази се у југоисточном делу Новог Сада и настао је између 1716. и 1718. године, када су се становници села Алмаш населили у непосредној близини Петроварадинског шанца. Подручје које су населили било је мочварно, испресецано барама и рукавцима. Првобитне улице, главни потеси уочљиви су на мапи града из 1745. године, док су остале улице, које су представљале уске пролазе на острвима између, формиране током 19. века. На плану града из 1877. године, па до данас очувана је неправилна урбана матрица и парцелација. Просторно културно-историјску целину карактеришу кривудаве, уске улице променљиве ширине, која су последица градње објеката на „сувим” гредама. Интересантно је то да простор нема центар, већ проширења која представљају тргове на којима су се Алмашани окупљали. У оквиру простора културно-историјске целине налазе се споменици културе - Српска православна црква Света три јерарха, Алмашка црква и зграда Матице српске.
Паралелно са санацијом и рестаурацијом објеката, одвија се реконструкција инфраструктуре, водовода, канализације, јавне расвете, саобраћајних површина и партерно уређење.
Понуде на тендер Завода за заштиту споменика културе подносе се до 23. маја, након чега ће бити донета одлука о додели уговора или пак обустави поступка.