Велика изложба поводом јубилеја карловачке Саборне цркве

Импресивна, монументална Саборна црква у Сремским Карловцима, у којој су устоличени готово сви карловачки митрополити и патријарси, као и многи епископи, свечаним литургијама отварани српски народно-црквени сабори, обележени улазак српске војске 1918. и проглашење Српске патријаршије 1920, одржавани обреди крштења, венчања, као и заупокојене литургије архијерејима, незнаним и знаним Карловчанима и људима из других крајева, међу којима је био и српски краљ Милан Обреновић, ове године слави 260 година од почетка градње садашње зграде.
saborna 1
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Темељи су јој у време митрополита Павла Ненадовића освећени 7. маја 1758. године на месту некадашње грађевине, а подигнута је по пројектима насталим највероватније у Бечу, чији аутор је остао непознат. Раскошни барокни иконостас храма посвећеног Светом Николи дело је дрворезбара Арсенија Марковића, а осликали су га Теодор Крачун и Јаков Орфелин.

Све те чињенице, и још многе друге, о том катедралном карловачком храму јавност ће моћи да сазна у оквиру изложбе једноставног назива „Саборна црква Светог Николе”, која ће бити отворена сутра у 19 сати у Патријаршијском двору у Сремским Каровцима.  


Наставља се потрага за старинама

„Током припрема за изложбу кренули смо у потрагу за предметима који су некад били у Саборној цркви“, каже свештеник Јован Милановић.

„Фотографије начињене двадесетих година прошлог века, које се налазе у Историјском архиву Новог Сада, откриле су нам део старина које је црква поседовала. Одлучили смо да наставимо потрагу за предметима у нади да ће се они поново наћи у храму.“


Фото: Дневник (С. Шушњевић)

На изложби, коју приређују Музеј града Новог Сада и Епархија сремска, биће представљени репрезентативни предмети из тог храма, као што су старе богослужбене књиге, иконе, антиминси, свештеничке одежде и богослужбени предмети. Ауторка изложбе музејска саветница др Гордана Петковић каже да су изложба и пратећи каталог приређени поводом два значајна јубилеја – 260 година од почетка градње данашње Саборне цркве и 40 година архијерејске службе епископа сремског Василија, који и отвара изложбу.

„Наведени јубилеји подстакли су нас да прикажемо историјат Саборне цркве и искористимо ову јединствену прилику да представимо њене реликвије које се чувају у депоима неколико музејских установа, као и у самом храму, али из различитих разлога нису свакодневно доступне публици“, каже Гордана Петковић.

„Разумевање за реализацију наше намере показали су Музеј Српске православне цркве у Београду, Галерија Матице српске у Новом Саду и Архив САНУ у Сремским Карловцима, у којима се чува део предмета и докумената који припадају цркви.“ 

Изложба, својеврсни ход кроз историју храма, али и српског народа на овим просторима, моћи ће да се погледа до 29. новембра, али прослава јубилеја цркве се тиме не завршава. Већ 12. новембра у галерији у згради Црквене општине на Тргу Бранка Радичевића 7, биће отворена још једна изложба. Овог пута је реч о сликама насталим на овогодишњој ликовној колонији под називом „Саборна црква очима уметника”, а како каже старешина храма мр Јован Милановић, у новембру треба да изађе из шпампе прва исцрпна монографија о цркви. Следећег месеца ће бити расписан и литерарни конкурс за ђаке све три каловачке школе чија тема ће бити Саборна црква    

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести