"ВРАЋАМО СЕ У ЖИВОТ" Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић: Оформићемо рачун на који ће сви који желе да учествују у обнови зеленила донирати средства
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић гостовао је на Хепи телевизији, у емисији "Добро јутро Србијо", где је говорио о санирању последица олуја које су захватиле град 19. и 21. јула, као и ребалансу буџета и пројектима који очекују Новосађане у наредном периоду.
Показана је велика солидарност
-Цео Нови Сад је био захваћен невременом. Организовали смо се врло брзо, мобилисали читав јавни сектор. Добили смо помоћ од других локалних самоуправа и приватних компанија. Рекао сам сарадницима да попишемо локалне самоуправе и приватне компаније да им се на неки начин захвалимо после свега. Нажалост, нешто што не можемо да вратимо је људски живот. Наш 12-годишњи суграђанин је настрадао у петак, 21. јула. Ова материјална штета је огромна и то Град то није могао сам да реши. Још увек отклањамо штету. Сутра би требало да пустимо Лимански парк за посетиоце, од понедељка Футошки парк. Враћамо се у живот. Оно што је најважније вода није нестајала. Пример Бегеча је да је 16 бетонских бандера поломљено. На целој територији града сам био. Другачије је када одете на терен и попричате са људима, који су њихови проблеми били током тих дана.
Он је истакао да од среде сва јавна комунална предузећа санирају штету, те да је показана велика солидарност.
-Оставили су своје послове како би помогли свом граду, као и друге локалне самоуправе. То је велика солидарност. Као што ће Нови Сад такође изаћи да помогне, јер сада знамо како то изгледа. Мислим да ћемо морати да живимо с оваквим непогодама.
Струка ће учествовати у великој акцији садње зеленила на јесен
Градоначелник је најавио и велику акцију садње зеленила на територији Новог Сада као и план за даљу обнову плућа града.
-Наложили смо Градској управи за заштиту животне средине да што пре изнесе план санације и реконструкције зеленила које је оштећено током невремена, да заједно са Управом за финансије направе план шта ћемо радити даље. И да се такође оформи рачун на који ће сви људи добре воље, мислим и на правна и приватна лица, који желе да учествују у обнови зеленила и донирају средства. На јесен нас очекује велика акција, у коју ће се укључити струка- рекао је Ђурић.
Први човек Града казао је да се у понедељак кренуло с обновом пет школа које су највише страдале.
-Десетак основних и средњих школа су имале незнатну штету. Очекујемо наше најмлађе суграђане да ће ићи у своје школе и вртиће.
Топлана Мајевица грејаће 7.000 домаћинстава
Град Нови Сад од 2015. године издваја по 5.000 динара на годишњем ниво за најстарије суграђане са најнижим пензијама. Ове године је ребалансом издвојено 10.000 динара и ово је само једна од тачки Скупштине града која је усвојена у уторак.
-На Скупштини града је усвојен први ребаланс буџета у овој години, одређенено је 46 милијарди динара, то је за 5,5 милијарди већи буџет. Имамо 27 нових пројеката, крећемо у поступак изградње топлане Мајевица, која ће у првој фази грејати 7.000 домаћинстава. Изградња се завршава 2025. године. То је важно за Авијатичарско насење, Стару Детелинару, Југовићево. Што се тиче депоније, издвојено је 407 милиона динара за уклањање далековода, како би наредне године Нови Сад кренуо са изградњом регионалне депоније. Такође, од 2017. године смо почели да пензионере упућујемо у бање на бањски третман. Око 300 пензионера годишње оде у бање. За то се издваја 13 милиона динара- истакао је Ђурић и додао:
-Ребалансом смо урадили и повећање субвенција за приватна забавишта, повећали смо број на 3.800 деце. Од шест месеци старости до три године је повећана субвенција на 13.000, а за нешто старије са 8.000 на 10.000 динара. Ми смо прва локална самоуправа која је од 2020. године забавиште за децу која иду градско забавиште потпуно бесплатно. Причамо о 17.400 деце. За то су важне инвестиције које су дошле у Нови Сад, стабилан буџет. Отворена је фабрика Континентала, Нидека, Шнајдер Електрика. Причам само о овој години. Све те инвестиције учествују у далеко већем буџету.