Вучевић посетио Национални савет словачке националне мањине

Словачка национална заједница уз подршку Града Новог Сада планира да у Новом Саду изгради Културни центар, где ће бити смештене све релевантне институције војвођанских Словака.
Milos Vučević sa slovačkom manjinom u Novom Sadu/Grad Novi Sad
Фото: Град Нови Сад/Градоначелник Вучевић са Националним саветом словачке националне мањине

Тим поводом је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић посетио Национални савет словачке националне мањине. Била је то добра прилика за разговор не само о унапређењу положаја словачке националне мањине него и о свим актуелним темама за државу Србију, Аутономну покрајину Војводину и Град Нови Сад.

- Имамо добру и квалитетну сарадњу, амбијент суживота и заједничког живота стваран вековима, деценијама – нагласио је градоначелник Вучевић. -  Говоримо различитим језицима, али се одлично разумемо. Сигуран сам да још имамо много ствари које можемо заједнички да радимо да сачувамо и унапредимо словачку културу и омогућимо свим нашим пријатељима, комшијама Словацима да негују и чувају свој језик, своја писма, своје обичаје, и своју традицију.

Вучевић је подсетио на заједнички пројекат са Националном саветом словачке националне мањике од пре две године, када је у Предшколској установи “Радосно детињство” формирана група за децу чији је матерњи језик словачки. Он је нагласио да ће таквих заједничких подухвата бити још, јер како је напоменуо Град ће се трудити да оно што је у агенди даљих активности Националног савета подржи, јер мултикултуралност прожима сваку пору живота у Новом Саду.

Имамо добру и квалитетну сарадњу, амбијент суживота и заједничког живота стваран вековима, деценијама(Милош Вучевић)

- Град Нови Сад подржава Национални савет издвајањем из буyета годишње око два милиона динара и подржава словачка културна- уметничка друштва која се баве неговањем и очувањем обичаја, традицијуе и културе Словака који годишње добијају око пола милиона динара. Желимо да то буде и више – рекао је градоначелник.

Вучевић је навео да Град одржава добре односе са Евангелистичком црквом и да улаже у Културни центар у Кисачу, напомињући да су Словаци историјски гледано део Новог Сада, учествовали и учествују у ставарњу свега онога што данас чини Град Нови Сад. Он је оценио да је данас највећи проблем Словака, Срба и свих других мањак деце и одлазак младих.

Свесни смо да Србија полако али сигурно креће напред и да ће свима нама бити много боље овде (Љибушка Лакатош)

- То је доста осетљиво питање. Зато стварамо амбијент, отварамо нове фабрике, доводимо нове инвестиције. Кардинална је грешка оних који критикују инвестиције јер људи не могу да се задрже без нових садржаја, бољих услова за живот без обзира да ли се зову Павел, Милош или Лацика. Апсолутно је небитно. Људи желе да имају посао, школе, добре здравствене услуге, а на нама је да радимо више и да стварамо такав амбијент, веће плате и боље услове за живот – нагласио је Вучевић.

Председница Националног савета словачке националне мањине Љибушка Лакатош захвалила се градоначелнику на изузетној сарадњи која је била до сада и која ће бити и у будућности.

- Ту смо да попричамо о положају словачке националне заједнице и о томе шта планирамо у наредном периоду – казала је. -  Планирамо у Новом Саду да саградимо Културни центар Словака где ћемо сместити све релевантне институције за словачку националну мањину: Национални савет, Завод за културу војвођанских Словака, “Хлас луду” који је наш недељник на словачком језику, просторије за месни одбор Матице словачке, просторије за цркву а исто тако и смештајне капацитете за студенте који студирају у Новом Саду. Како је навела Словаци су народ који су пре три века дошли из Републике Словачке, и своју државу управо нашли ту у Србији.


Град добро зарађује, бесплати уџбеници за прваке...

- Град добро зарађује, нисмо се задуживали, одговорно смо одмеравали где ће новац да иде изахваљујући Новосађанима данас је буџет много јачи и данас је дупло већи него 2012. – казао је Вучевић. - Боље ми је да ме опозиција напада због суфицита, да нисмо све паре потрошили него да ме напада због дефицита да смо потрошили и оно што нисмо зарадили, што се нажалост у неким општинама догађа.

Градоначелник је најавио велику акцију чишћење и  озелењавања Новог Сада подсетивши да је изграђен парк на четири хектара и да је Град заједно са Покрајином  уложио 150 милиона за уређење Каменичког парка.

Обезбеђен је новац за куповину комплет уџбеника за све ђаке који 1. септембра уписују први разред у школској 2019/2020 години, а који по социјалном статусу не добијају уџбенике од Министарства просвете. Уџбеници ће бити обезбеђени за свих 48 новосадских месних заједница од Степановића до Ковиља, Бегеча и Лединаца, дакле свима првацима који припадају територији Града Новог Сада, а ради се о око 4.000 ученика.

- Град је у стању да обезбеди тих 25 милиона динара за куповину уџбеника и да олакша породицама – нагласио је Вучевић додајући да Град и на тај  начин жели доказати да раст буџета директно утиче на квалитет живота грађана Новог Сада.


- Јесте да многи млади одлазе, али то није проблем само са словачком националном мањином. То су економске миграције и не можемо да им замеримо на то. Трудимо се да побољшамо услове како би млади остајали ту, у држави у којој су се родили и коју воле. Свесни смо да Србија полако али сигурно креће напред и да ће свима нама бити много боље овде – рекла је председница Националног савета. 

Павел Сурови, директор Културног центра у Кисачу је рекао да ће се изградњом народног дома Словака у Новом Саду остварити идеја словачких интелектуалаца Људовита Мичатека, Милоша Крна, др Аугустина Ратха и других интелекуалаца од пре сто година да духовни центар друштвеног живота војвођанских Словака буде у Новом Саду. 

Е. Марјанов

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести