Заштићена Бегечка јама, Шулцов млин биће културни центар

Новосадска скупштина је сувојила свих 17 тачака дневног реда, од којих су предлози одлука о проглашењу Бегечке јаме заштићеним подручјем и о новом саставу Градске изборне комисије усвојени једногласно.
2
Фото: Дневник/ В. Фифа

Између осталог, градски парламент усвојио је и урбанистичке планове за северни део Салајке, нову радну зону јужно од ауто-пута, те за део града североисточно од будуће обилазнице око Ветерника, где ће се градити велетржница. Уједно, Скупштина града усвојила је и извештаје СПЦ “Војводина” о новцу утрошеном за текуће и капиталне субвенције.

Пред заседање председница одборничке групе СНС Сања Драшко истакла је да се на Салајки, уз Улицу Теодора Мандића планира изградња вртића за 150 деце, а да ће Шулцов млин прерасти у културни центар, како би се, као градитељско наслеђе, сачувао. Такође, истакла је да ће одлуком о заштити Бегечке јаме, бити промењен управљач овог парка природе, до ће се за 110 хектара повећати подручје заштите.

- У поступку доношења ове одлуке спроведен је јавни увид и јавна расправа. Стручна и научна основа ове одлуке је студија заштите Покрајинског завода за заштиту природе. Оно што нама даје повод за оптимизам јесте што мењамо управљача и што ће ЈВП “Воде Војводине” својим капацитетима и својом струком, сигурни смо, тај посао одлично радити - навела је Драшко на конференцији за медије.

Она је најавила и формирање радне групе коју ће чинити покрајинска администрација, администрација Града Новог Сада, ЈП “Воде Војводине” и Универзитета у Новом Саду, а која ће водити рачуна о унпаређењу и очувању Бегечке јаме. Драшко је извештај Спенса о инвестицијама у прошлој години оценила као јако добар, пошто су реконструисана постројења за припрему воде за затворене и отворене базене на Спенсу, постављена пнеуматска хала на базену на Сајмишту, те набављене платформе и стартни блокови за олимпијски базен

По њеним речима, данас је вода у базенима савршено микробиолошки и хемијски исправна и безбедна за пливање. У прилог томе, Драшко је напоменула да је Институт за јавно здравље Војводине, у претходних месец дана четири пута испитивао квалитет воде, иако је по закону обавеза тестирања једном месечно. Она је истакла да су на основу тих налаза оптужбе на рачун квалитета воде “потпуно неосноване и непоравдане”.

Из редова опозиције новинарима се обратила Снежана Мушицки из СРС, која је напоменула да неће гласати против предлога нових чланова ГИК-а, али да јој смета што је СНС доделио по одборника странкама коалиционим партнерима како би формирали одборничке групе. По њеним речима, такве ствари нису примерене и коректне, те да те странке не би требало да имају своје предстванике у Градској изборној комисији.

С. Крстић

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести