Завршени Децембарски Змајдани лепих речи

„Децембарски Змајдани лепих речи за децу”, којим Међународни центар књижевности за децу „Змајеве дечје игре” обележава рођендан песника Јована Јовановића Змаја, завршени су у петак, када је уприличен и традиционални „Змајев дан“.
д
Фото: Dnevnik.rs

Уз утиске о години за нама, у просторијама „Змајевих дечјих игара“ уручена су признања, односно награде „Раде Обреновић“ и „Сигридруг“. Награда „Раде Обреновић“, која се додељује аутору најбољег романа за децу и младе у 2019. години, припала је Гордани Влајић за роман „Зедси“.

– „Зед“ генерацији заправо припадају данашње пубертетлије, рођене после 2005. године, те сам тај израз и чула од њих – објаснила је награђена ауторка Гордана Влајић. – Било ми је изазов да напишем роман о, да тако кажем, безвременим осећањима, као што су патња, прво заљубљивање, љутња, завист и слично, а с друге стране, који ће да комуницира на начин на који то чине данашња деца, те да покажем да ми, старији, не треба да им стајемо на пут и говоримо да много времена проводе на друштвеним мрежама. Цела мудрост је користити их на најбољи могући начин и знати за опасности које вребају, а не можемо им бранити јер они неминовно расту с тиме, као што смо ми, рецимо, уз телевизор. Дакле, морају да науче да користе друштвене мреже, а не да их злоупотребљавају.

Победницима 28. фестивала монодраме за децу, који је традиционално обележио „Змајдане“, припала је награда „Сигридруг”. Ове године су то признање равноправно поделила двојица глумаца – Игор Грекса за улогу у представи „Од тачке до бескраја” и Александар Милковић за извођење у монодрами „ЛОЛ из стрипа“, по тексту Биљане Марковић Јефтић, која је такође понела признање „Сигридруг“ управо за тај текст.

– ЛОЛ је јунак којем је цртач стрипа Раша причинио неправду – описује ауторка Биљана Марковић Јефтић. – Сам је прошао кроз бројне авантуре, а цртач стрипа је све награде доделио ЛОЛ-овом супарнику Фенсимену. Разочаран тиме, ЛОЛ је одлучио да побегне из стрипа и након тога упознао је дечака Тихомира, ком чита стрипове, а овај њега учи да игра кошарку. ЛОЛ коначно ужива и добија прилику да говори својим речима и изражава своје мишљење, а не по вољи цртача стрипа, који му, кроз оне „облачиће“, смишља речи. Уједно је то порука за децу – увек је могуће нешто учинити, мислити својом главом и изборити се да слободно кажу шта мисле.

Овогодишње „Децембарске Змајдане лепих речи“ обележио је низ занимљивих програма, у оквиру којих су „Змајеве дечје игре“ представиле и своја два нова издања – „Књига поезије за децу“ Јована Јовановића Змаја и „Хумористичке приче за децу“ руског класика Аркадија Аверченка. Осим Фестивала монодраме за децу, били су ту пратећи програми – изложба „Бајка о бојама и костимима” у просторијама Високе школе за образовање васпитача, промоција књиге Аркадија Аверченка „Враголани и дангубе” и „Разговор о детињству” на Филозофском факултету.

– Изузетно сам задовољна тиме како је овогодишња манифестација протекла, програми су били добро распоређени и много деце нас је посетило – нагласила је директорка „Змајевих дечјих игара“ Душица Маиновић. – Моја порука деци је да читају, смеју се и да се друже што више.

Текст и фото: Б. Павковић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести