„Женски центрић” организује радионице и саветовање за девојке

На Дан заљубљених, 14. фебруара 2012. године, основан је Центар за производњу знања и вештина, који је до данас организовао велики број радионица за младе које се тичу менталног здравља и комуникације, а све зарад едукације и подршке младима.
e
Фото: Privatna arhiva

Осим тога, они у сјајној сарадњи с новосадским основним и средњим школама едукују и професоре. Из жеље за покретањем програма психолошког саветовања и подршке за младе, Центар је у октобру започео пројекат „Женски центрић”.

У оквиру тог пројекта у новембру је организован циклус радионица под називом „Снажна ја” да би се већа пажња посветила превенцији и промоцији менталног здравља девојчица и девојака у Новом Саду. Оснивачица Центра Татјана Лазор Обрадовић је истакла да су се на девојке фокусирали због истраживања о менталном здрављу младих у Војводини спроведеног пре око три године. На узорку од готово 2.000 девојака из Војводине дошли су до резултата да су наши млади више изложени стресу него млади у земљама у окружењу.

– Нарочито су под стресом девојке и ученици гимназија, и зато смо одлучили да покренемо „Женски центрић”, који смо припремали веома дуго, а чини ми се да је брига о менталном здрављу тема која полако долази на ред и добро је што људи почињу да брину о томе – казала је Татјана. – Проблеми с којима се девојчице у највећој мери суочавају су везани за вршњачке односе, љубавни проблеми, опсесивно-компулзивни поремећаји и друго.

Татјана истиче да је одзив на досад одржане радионице био већи од очекиваног, због чега су формиране две групе које раде паралелно. У највећем броју су се јавиле средњошколке, јер је тако Центров позив и гласио, али су заинтересоване и ученице виших разреда основних школа.

– Мораћемо оформити групу и за девојчице које иду у основну школу, а радионице су сјајно прошле јер су девојке биле веома активне и отворене, чему доприносе и наше младе, али искусне психолошкиње које раде с њима – навела је наша саговорница. – Захваљујући Градској управи за социјалну и дечју заштиту, која је подржала почетак пројекта, ми смо га реализовали, а надамо се да ће се и наставити, пошто је у таквим програмима кључан континуитет, што ми и планирамо.

Татјана Лазор Обрадовић је поменула истраживање које је доказало да, на глобалном нивоу, око 30 одсто младих има неке проблеме психолошке природе, а да је код нас то још израженије. Оно је показало и да, што је породица у лошијем материјалном положају – то су већи психолошки проблеми код деце. Ипак, навела је да су помоћу истраживања потврдили да је младима и даље на првом месту породица, као сигурна база и основни извор подршке.

– За нас је тај доказ нешто утешно јер је важно и јер млади и треба тако да виде своју породицу – закључила је Татјана. – Младима бих поручила да знају да око њих увек има неког ко може да их подржи и да траже особу од поверења која има капацитет да их подржи. Знам да је њима важно мишљење вршњака, али је веома битно да се сами оснажују, да верују у себе и да размишљају оптимистично.

Радионица „Снажна ја”

Последња радионица „Снажна ја” биће одржана 8. децембра од 16 до 19 часова у просторијама Центра, Булевар Јована Дучића 25. Осим тога, психолошкиње ЦПЗВ-а до краја децембра реализују и поверљива индивидуална психолошка саветовања за девојке. Термини за саветовање су недељом од 13.30 до 15.30 часова. За радионице, као и саветовање, девојке се могу пријавити на бројеве: 065/923-09-66 (Светлана) или 061/206-92-14 (Ана), на имејл-адресу obuke@cpzv.org или у инбокс њихове „Фејсбук” групе.

К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести