Брнабић: Србија ЖЕЛИ ДА БУДЕ ДЕО ЕУ - највећег мировног пројекта у историји

БЕОГРАД: Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је вечерас да је Европска унија највећи мировни пројекат у историји света и да Србија жели да буде део тог јединственог економског, политичког и безбедносног пројекта, коме она одавно и припада, не само по својој својој географији, већ и по својој култури, историји, традицији и систему вредности.
ana brnabic
Фото: VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ PEĐA VUČKOVIĆ

"И по много чему, Србија је већ део јединственог и заједничког европског простора. ЕУ је највећи инвеститор у Србији, далеко најважнији економски партнер, и далеко најважнији финансијски донатор", рекла је Брнабић на свечаном пријему уочи почетка "ЕУ недеље могућности" који је организовала Делегације Европске уније у Србији.

Додала је да се вредносно, по свим најважнијим политичким питањима, а како је навела, "данас је за ЕУ то свакако питање сукоба у Украјини", ставови Србије и ЕУ не разликују.

"Република Србија пружа принципијелну и искрену подршку Украјини, њеној целовитости, територијалном интегритету и суверенитету. Ми увек, у сваком тренутку, и независно од времена, околности, или актера, поштујемо и бранимо основни принцип међународног јавног права и Повеље УН - неповредивост међународних граница суверених земаља, чланица УН", истакла је Брнабић.

Додала је да је став Србије да зарад мира, предвидивости и стабилности у свету, то мора бити принцип који ће сви и свако поштовати, у сваком тренутку.

"Тај принцип примењујемо, наравно, и када је наша земља у питању - и тако приступамо и дијалогу са Приштином. Наша највећа жеља, наш највећи интерес и наш први приоритет јесте мир. И ја и данас користим прилику да замолим наше партнере из ЕУ да нам помогну да сачувамо мир и да обезбедимо да Срби на КиМ живе без бојазни од свакодневне тортуре, хапшења, малтретирања, нехуманог поступања - да обезбедимо макар основне принципе владавине права на КиМ", нагласила је Брнабић.

Она је током говора замолила лидере ЕУ да покажу да стоје иза принципа владавине права, односно пуног поштовања међународних споразума.

"Молим, дакле, да се, коначно, након више од 10 година имплементира Бриселски споразум и да се оснује ЗСО. Молим да спречите да се невини људи хапсе и приводе само зато што су Срби, да спречите да буду подвргнути вандалској тортури док су у притвору и док ни породице ни њихови правни заступници не могу да дођу до њих", рекла је Брнабић.

Оценила је да такво понашање на тлу европског континента једноставно не сме бити прихватљиво у 21. веку.

"Молим вас, драги пријатељи из ЕУ, да нам помогнете да сачувамо мир, јер мир је најважнија европска тековина. У Београду ћете увек имати поузданог и кредибилног саговорника", рекла је премијерка Србије.

Истакла је да Србија већ читав низ година интензивно сарађује са ЕУ и њеним државама чланицама на спровођењу свеобухватне реформе на путу ка пуноправном чланству у Унији.

"Пуноправно чланство у ЕУ је наш стратешки спољно-политички циљ. Верујемо да европски мировни пројекат који представља Унија може бити потпуно заокружен тек пријемом у пуноправно чланство Републике Србије и осталих земаља Западног Балкана. Реформе које предузимамо су корените и бесповратно су већ, и бесповратно ће тек, изменити наше друштво. Наша спремност ка њиховом спровођењу није упитна", нагласила је Брнабић.

Премијерка је истакла да Србија реформе спроводи у првом реду због самих грађана и додала да су европске вредности оне које и грађани Србије заслужују и баштине, и да су важне управо због квалитетнијег живота и вишег животног стандарда.

"Поносни смо на резултате остварене у претходном периоду у тим реформским процесима, и захвални нашим европским партнерима на помоћи коју нам пружају на том путу. Искрено се надам да ћемо у времену пред нама успети да макар мало убрзамо наше европске интеграције јер верујем да је то и наша заједничка жеља и наш заједнички интерес", рекла је Брнабић.

Премијерка је захвалила Делегацији ЕУ у Србији и због тога што су након трагичних догађаја у ОШ "Владислав Рибникар", Дубони и Малом Орашју, померили одржавање церемоније обележавања Дана Европе.

"То само по себи показује солидарност, и такав гест нам, у тешким тренуцима какве проживљавамо, много значи", рекла је Брнабић.

На крају Брнабић је пренела и поздраве председника Србије Александра Вучића, који није успео да дође на свечани пријем јер се задржао на Палићу, где је данас одржана конститутивна седница Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске, што је, како је оценила, важан корак у ширем партнерству Србије и ЕУ, с обзиром да је Мађарска чланица ЕУ и један од водећих заговорника политике проширења.

Брнабић је претходно обишла изложбу “Инноватион еxпо“ у холу МТС Дворане, на којој је своја иновативна решења и постигнуте резултате представиле компаније, подржане средствима Европске уније, кроз програме Фонда за иновациону делатност.

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести