Рајаковић оставио без даха “ДНЕВНИК” НА ЛИЦУ МЕСТА: ТРЕНЕРСКИ ЕВРОЛИГАШКИ КРЕМ У ПРЕСТОНИЦИ ГРЧКЕ
(од специјалног извештача из Атине)
Са евролигашког конгреса у легендарној ОАКА арени, где се одржава највећи тренерски семинар у Европи, лист „Дневник“ извештава директно, а један од најзапаженијих говорника био је српски тренер и НБА стручњак Дарко Рајаковић, који је својом презентацијом одушевио учеснике из целог света. После сат и по предавања, стратег Торонто Репторса добио је бројна питања присутних, што је потврдило велику заинтересованост.
На почетку излагања, Рајаковић се захвалио најзаслужнијима за ову иницијативу.
– Хвала Жељку Обрадовићу и Паблу Ласу који су покренули ову идеју, хвала свима који су дошли. Имамо велику привилегију да радимо у овом спорту. Јасно вам је ко ми је био идол – Жељко Обрадовић. Много сам учио од њега. Учио сам сваког дана: од својих ментора, помоћника, од свих људи у кошарци. Увек сам се распитивао о детаљима – истакао је Рајаковић.
Говорећи о свом тренерском приступу, нагласио је важност тима.
– Моја идеја је увек била да око себе окупим стручни штаб који има јединствено знање и структуру. Имам помоћнике из Женске НБА лиге, са свих крајева света – ово је једно непрекидно путовање учења.
У уводном делу предавања, Рајаковић је говорио и о вези своје каријере са франшизом Сан Антонија и културом коју Спарси деценијама негују.
– Годинама сам био скаут у Сан Антонију, а радио сам са људима из њихове ‘породице’. Тамо сам упознао Сема Престија, тадашњег асистента генералног менаџера. Честитам Оклахоми на титули – то је резултат дугорочног рада. Касније сам био у Финиксу код Монтија Вилијамса, затим у Мемфису код Тејлора Џенкинса – сви су они продукти Сан Антонија. Цела моја каријера повезана је с људима који шире културу Спарса.
Затим је представио и члана свог тима.
– У свом стручном штабу имам изузетно талентованог тренера – Џаму Махлалелу. Верујем да ће га сви ускоро гледати као првог тренера неког НБА клуба. Двоструки је шампион – са Торонтом и Голден Стејтом. Успео сам да га ‘украдем’ Голден Стејту – огроман је плус имати га поред себе.
За крај, Рајаковић је показао и иновативан приступ на терену. На атинској ОАКА арени, опремљеној најмодернијом ЛЕД подлогом, одлучио се да анализу акција води уз помоћ видео пројекција директно на терену.
Отворио је практични део сликовитим поређењем.
– Контакт у кошарци је као ударац у уличној тучи – предност има онај који први удари. Тако и код блокова – нападач тражи контакт, дефанзивац то не сме да дозволи.
Затим је наставио технички део, обраћајући се дефанзивцима.
– Ако чуваш шутера, идеш преко блокаде. Најгора ствар која ти се може догодити јесте да примиш ударац – боље је закаснити делић секунде. Унутрашњом руком усмериш противника, задржиш позицију. Кад је лопта у ваздуху, мораш имати активне руке. Ако идеш испод блокаде, центар ти мора отворити коридор да можеш да прођеш и наставиш са агресивном одбраном – јасан је био Дарко Рајаковић у опширној лекцији присутнима.
Својим знањем, енергијом и модерним приступом, Рајаковић је оставио снажан утисак на европску кошаркашку елиту – а да српска тренерска школа има светлу будућност, постало је јасно већ у првим минутима његовог излагања.
Вук-Милош Петровић