Мали фудбал, надвлачење конопца, одбојка, пикадо, пливање, рукомет, шах, спортски риболов... У петак у Ади почиње СПОРТСКА ОЛИМПИЈАДА РАДНИКА ВОЈВОДИНЕ
АДА: Чином свечаног отварања у петак, у смирај овог јулског дана, на терену Рекреационог центра Адица у Ади почеће Спортска олимпијада радника Војводине, 13. по реду. Више од 2.000 учесника, сврстаних у осам зона (Срем, Јужна Бачка, Северна Бачка, Југозападна Бачка, Северни Банат, Средњи Банат, Јужни Банат и Потисје), у три такмичарска дана, такмичиће се у 19 дисциплина у мушкој и 10 у женској конкуренцији.
Други пут у полувековној традицији тог у Европи јединственог спортског догађаја Ада ће угостити такмичаре у појединачним и екипним спортовима, који су се квалификовали за учешће на завршној манифестацији кроз такмичења у Купу и првенству Војводине у четврогодишњем олимпијском циклусу. Начин на који су житељи Аде пожелели добродошлицу радницима спортистима пре 16 година најбоља је препорука и гаранција да ће и 13. карика у ланцу олимпијске традиције протећи у складу са захтевним нивоом радничког спортског организовања, успостављеног у Новом Саду седамдесетих година прошлог века. О томе је на Сајму спорта и туризма на Новосадском сајму говорио и председник Општине Ада Золтан Билицки, који је још пре осам месеци, заједно са својим сарадницима, тврдио да је све спремно за прихват гостију и реализацију захтевне организације завршне манифестације.
-Општина Ада се неколико prеthodnih година припрема за Спортску олимпијаду радника Војводине – рекао је тада Билицки. - Уз помоћ Покрајинске владе уложили смо веома значајна средства за подизање квалитета наше спортске инфраструктуре. Подигли смо неколико нових спортских објеката, постојеће смо реновирали и опремили за такмичења највишег ранга. Уз уговорене пратеће манифестације верујем да ћемо се свима представити као веома добри домаћини и да ћемо испунити свачија очекивања. Чекамо вас, добродошли у Аду.
Промоција здравог начина живота, подизање радних способности и што садржајније коришћење слободног времена изворни су циљеви традиционалног такмичења, ћији су темељи постављени у димензијама самоуправног модела и соцреалистичких схватања у друштву. Олимпијада је, међутим, издржала све испите транзиције и преживела сва искушења приватизација привредних субјеката. У почетку резервисани према спортском организовању својих радника нови власници су схватили и прихватили рачуницу да је ангажовање по моделу радничке олимпијаде идеалан основ за мотивацију упосленика и за њихов позитиван однос припадности и идентификације са фирмом у којој раде и чији престиж у такмичењима бране.
Спортске дисциплине
Пре две недеље у Ади је одржан јавни жреб у свим олимпијским спортовима. Дисциплине у мушкој конкуренцији су: атлетика, баскет, бич волеј, боћање, футсал, кошарка, куглање, мали фудбал, надвлачење конопца, одбојка, пикадо, пливање, рукомет, шах, спортски риболов, средњи фудбал, стони тенис, стрељаштво и тенис.
У женској конкуренцији: атлетика, баскет, бич волеј, куглање, одбојка, пикадо, пливање, рукомет, стони тенис и стрељаство.
Поједина такмичења, осим у Ади, биће организована у суседним насељима Мол и Сента. Свечано отварање је у петак у 19 часова на фудбалском стадиону Рекреационог центра „Адица“ у Ади.
-Право учешћа у такмичењима на Спортској олимпијади радника Војводине има искључиво радно активно становништво са територије АП Војводине – подсетила је председница Савеза „Спорт за све“ Војводине проф. др Милена Микалачки. – На свим квалификационим тракмичењима, која су Олимпијади prеthodila, као и на завршној манифестацији четворогодишњег циклуса на теренима и у објектима у Општини Ада, не могу да учествују регистровани играчи, професионални спортисти. У томе првенствено и јесте вредност догађаја и богатства олимпијске традиције коју негујемо и на чијим су основама и у западној Европи препознали особине вредне њиховог интересовања. Prеthodnih година канцеларију Савеза „Спорт за све“ Војводине посећивали су истомишљеници из скандинавских земаља тражећи могућност организовања по угледу на нашу Олимпијаду.
На Првој олимпијади радничко-спортских активности Војводине, како је у почетку такмичење називано, у квалификацијама је учествовало око 230.000 радника. Сада их је десетоструко мање, али могућност да Олимпијада живи у незавидном окружењу и у условима притисака свакојаке врсте, најбољи је знак да јој и у перспективи препознајемо траг. Под покровитељством Покрајинске владе, прецизније Покрајинског секретаријата за спорт и омладину, организатори у Савезу „Спорт за све“ Војводине, заједно са домаћинима у општинском руководству Аде, предузели су све неопходне радње како би завршну манифестацију Спортске олимпијаде радника Војводине задржали на њеним изворним принципима. Не као метафора, нити као било чија монета за стицање политичких или поена било које врсте, него као сушта потреба радника да у спортском организовању потраже садржаје који живот значе.
Л. Бакмаз