35. Дани лудаје у Кикинди: Бундеве и тикве добро цветале (фото)

Епидемија короне није оме­ла организаторе јубиларних 35.Дана лудаје у Кикинди да одрже континуитет и приреде дводневну манифестацију у складу са епидемиолошком ситуацијом и уз поштовање превентивних мера, а одгајивачи су показали да су бундеве и тикве добро цветале и ове сезоне не обазирући се на опаки вирус.
Милорад Митровић/Награђени на 35. Данима лудаје
Фото: Милорад Митровић/Награђени на 35. Данима лудаје

Рекорди нису оборени, али се на мерењу потврдио добар учинак.

Победничку најтежу бундеву бундеву однеговао је Душан Јанков из Чуруга, коме је ово четврти тријумф на Данима лудаје. Бундева из овогодишње продукције тежила је 588,5 килограма, а Јанков иначе држи рекорд кикиндске манифестације постављен лане са бундевом тешком 639,5 килограма. Њему је уз пехар припала и новчана награда од 100.000 динара. Друго место и награда од 60.000 динара припала је Дијани Вукадиновић из сремског села Јарак са плодом тешким 431,5 килограма, за шта јој је уз пехар припало 60.000 динара, док је трећепласирани Горан Лазић из Кикинде одгајио бундеву тешку 330 килограма па му је припало 40.000 динара и пехар.

- Увек очекујемо да ћемо направити бољи резултат. Али морам признати да сам задовољан иако нисам успео да достигнем лањски рекорд. Сви ми одгајивачи трудимо се да дамо све од себе. Победница је по габаритима била на прошлогодишњем нивоу али очигледно да је због мањка густине или дебљине меса била лакша, па смо добили тежину мало скромнију него прошле сезоне – изјавио је победник за најтежу бундеву Душан Јанков.

Фото: Милорад Митровић/ Радост и сликање за успомену за децу  

Он је додао да је потребно врхунско семе, које се углавном набавља из иностранства на аукцијама или пријатељској бази, а цена му се креће од неколико десетина до и неколико стотина евра, а зна се по оној народној – каква сетва, таква и жетва.

За најдужу тикву дугу 312 центиметара победнички пехар освојио је Горан Лазић из Кикинде, што је за лањским рекордом од 366 центиметара заостатак од 54 центиметра. Другопласирани је Стеван Марић из Јарка са тиквом дугом 290 центиметара и трећепласирани Иштван Варга из Темерина са тиковм од 284 центиметра.

- За успех је потребно да се склопе добро време, да температуре буду уједна­чене и да се посвети пажња неговању, ђубрењу и заштити усева, као и свакој другој биљци. Ово ми је друга година, која је била слабија од прошлогодишње када сам постигао светски рекорд на такмичењу у Мозирсју у Словенији са тиквом дугом 395 центиметара. Потребно је скоро осам месеци неговања усева, подигао сам за узгој бундева и тикава и пластеник али нисам ставио мрежу коју сам планирао против вашију и имао сам и напад вируса на бундеве па би да није тога сигурно био бољи учинак. Користио сам америчко семе, међутим, погрешио сам и никада више нећу користити америчко семе јер се моје семе лане показало далеко боље – напомиње Лазић, који је освојио и треће место за најтежу бундеву, а каже да ће новац од награда искористити за улагања у пластеник и производњу у наредној сезони.

Фото: Милорад Митровић/ Душан Јанков из Чуруга са најтежом бундевом у друштву мајке Ружице

Градоначелник Кикинде Никола Лукач презадовољан је што су јубиларни Дани лудаје успешно организовани, иако су туристички посленици и домаћини града Кикинде имали на располагању мало времена.

-Упркос епидемији успели смо да се организујемо уз све превентивне мере и поносан сам на организаторе, на сараднике и тим људи који је изнео овај значајан посао за афирмацију града. Обележили смо 35. Дане лудаје  уз традиционални „Банатски фруштук“ у коме су наши суграђани и гости који су дошли из околине пробали специјалитете од лудаје и гастрономске специјалитете које су спремиле жене из наших удружења – рекао је Лукач.

Један од покретача Дана лудаје Драган Страјнић присетио се да је све почело, када су ентузијасти схватили значај изреке „Попнеш се на лудају, па видиш целу Кикинду“.

- Веровали смо да ова манифестација може да траје али не и да ће лудаје достићи толику тежину и тикве бити тако дуге. Када смо почели најтежа бундева тежила је 99 килограма, а достигнути су вишеструко тежи плодови. Уврстили смо се у асоцијацију светских градова који славе лудају, а Дани лудаје су постали породични празник свих Кикинђана – утисак је Драгана Страјнића.

Фото: Милорад Митровић/ Награђени на 35. Данима лудаје

Текст и фото: Милорад Митровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести