Богатство Тителског брега спремно за посетиоце

ТИТЕЛ: Установа за заштиту природе „Тителски брег“ се поред управљања природним резерватом бави и пословима општинске туристичке организације, те тако посетиоцима тителске општине нуди услуге саветовања, едукације и посећивања историјских локалитета и природних лепота овог краја.
Lesni odsek sa gnezdima ptica Foto: Ustanova za zaštitu prirode  “Titelski breg”
Фото: Лесни одсек са гнездима птица Фото: Установа за заштиту природе  “Тителски брег” 

У склопу активности промовисања резервата и привлачења туриста, запослени у „Тителском брегу“ су недавно дошли на идеју да означе геостазе на Тителском брегу и штампају брошуре које ће привући туристе да самостално обилазе брег.

Према речима директора установе Зорана Павловића, пандемија је утицала на организоване доласке туриста у Тител, те ће брошуре помоћи мањим групама туриста да сами организују своје пешачење и обилазак резервата.

- Викендом нас посећују мање групе туриста, углавном породице и то нарочито када је лепо време. Пошто то нису веће групе, од више десетина особа које би ми могли да спроведемо кроз резерват уз причу о свему што га чини, да им наплатимо улаз и слично, одлучили смо да урадимо пројекат геостаза и да посетиоци могу сами да крену у обилазак на основу брошура које садрже мапе тих стаза, упутства, степен тежине стазе, време потребно за обилазак и друге информације. Брошуре садрже тачке, односно пут којим треба да се крећу и идеја је да их посетиоци преузму у угоститељским објектима у Тителу или у нашој установи, тако да потпуно самостално могу да обиђу стазу коју изаберу – каже Павловић.


Припрема музејске поставке

У сарадњи са Народном библиотеком „Стојан Трумић“, Установа за заштиту природе почела је са опремањем просторија намењених за музејску поставку. Намера је да се прикаже Тителски брег од праисторије до времена Шајкашког батаљона. Представници УЗП „Тителски брег“ кажу да су реплике експоната спремне и да је у току припрема просторија предвиђених за изложбу тих експоната, а уз наставак добре сарадње са покрајинским секретаријатима и локалном самоуправом отварање поставке и прве посетиоце очекују на пролеће.


Пратећи брошуре, туристи ће стићи до најзаначајнијих видиковаца и   инфо-табли да се информишу о значају и специфичностима тог локалитета. Како каже директор „Тителског брега“, посете туриста и њихов обилазак резрвата неће узнемирити станишта заштићених врста.

- Заштићене врсте ће остати изоловане, јер су њихова станишта у првом режиму заштите, позиција им је тешко приступачна, тако да туристи неће моћи да их виде, а самим тим ни да их угрозе, што је најважније. За посебан круг туриста, орнитологе, истраживаче, научнике, и љубитеље птица опремили смо један објекат за посматрање на брегу, из ког ће моћи да посматрају, снимају и фотографишу грабљивице које се појављују на нашем хранилишту. Реч је о веома добро опремљеној земуници која ће посматраче и птице раздвајати специјалним стаклом, тако да птице неће бити свесне присуства посматрача. Најбоље је да посматрачи у објекат улазе рано ујутро, пре свитања и да га напусте увече, како би што мање пореметили птице – наводи директор УЗП „Тителски брег“.

Потребно је да заинтересовани истраживачи, фотографи и орнитолози контактирају резерват путем мејла, телефона или друштвених мрежа, како би уз пратиоца из установе посетили овај објекат.

Хранилиште на Тителском брегу постоји од прошле године и од тада га посећују многе птице грабљивице, највећа посета се очекује у наредном периоду, али ће она зависити од временских услова и температуре.

- Иако је хранилиште почело са радом прошле године, птицама треба неко време да се навикну, па смо у почетку регистровали мањи број посета, јер су ту били радови на прављењу објекта за посматрање, било је неколико машина, а зима није била јака, имале су хране у изобиљу, па су могле да се хране самостално. Приметили смо да је долазило доста грабљивица, али очекујемо да се ове године појави и главна звезда, орао белорепан. Све зависи од временских услова, чим температура буде десетак дана у минусу, очекујемо и орла белорепана на хранилишту, а када се навикне, долазиће редовно – прича директор Зоран Павловић.

Текст и фото: Срђан Кнежевић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести