Чуваркућа у Српској Црњи: У Ђурином амбијенту

СРПСКА ЦРЊА:  После Бачког Петровог Села, Арадца, Купинова, Селенче, Куцуре и Ривице, пројекат „Чуваркућа” прексутра се реализује у Српској Црњи. Овај комплексни пројекат, који има подршку Европске уније,  обухвата очување културне, гастрономске, језичке и сваке друге специфичности војвођанског села.
d
Фото: Dnevnik.rs

Програм у простору спомен-куће Ђуре Јакшића почеће у 14 сати изложбом слика реномираних војвођанских сликара. Радови су настали током сликарске колоније на салашу 137, код Новог Сада, и инспирисани су мотивом „Војводина наша кућа”.

Посетиоци Српске Црње ће током дана моћи да виде разне рукотворине и производе домаће радиности, али и да уживају у наступима, које су припремили домаћини. Отварање изложбе слика у Меморијалном музеју Ђуре Јакшића пратиће културно-уметнички програм под називом „Читање Ђуриних стихова”.


Храм из 18. века

Храм Српске православне цркве подигнут је у Српској Црњи давне 1775. године, те има статус споменика културе од великог значаја. Део иконостаса у цркви урадио је управо Ђура Јакшић.

Сваки путник, случајни или намерни, на списак знаменитости које треба посетити у Војводини требало би да уврсти и Меморијални музеј Ђуре Јакшића. Отворен је 1980. године у родној кући великана, која је грађена у типичном панонском стилу почетком 19. века. Песник и сликар Ђура Јакшић оставио је иза себе обимну галерију портрета, двадесетак икона и исто толико композиција са темама из средњевековне и новије историје српског народа. Квалитетне репродукције његових значајнијих слика (оригинали се чувају у Народном музеју у Београду), могу се видети у у меморијалном музеју. Избор најзначајнијих песама и одломака из приповетки одабрали су кустоси Народног музеја у Зрењанину и уврстили у историјско-уметничке збирке. Формирана је и етнолошка збирка.


Од 15 сати биће уприличена дегустација старинских сланих и слатких јела, изложба производа домаће радиности, представљање удружења жена, занатлија и њихових рукотворина, удружења гастронома и чувара старих обичаја, из Српске и Нове Црње, Александрова, Радојева и других места.

Српска Црња је насеље са око 3.000 становника, на међународном путу, уз гранични прелаз са Румунијом. Надалеко је позната по Ђури Јакшићу, великом српском сликару 19. века, писцу, лиричару српског романтизма и боему, који је овде рођен 1832. године. То је упориште на којем у Српској Црњи развијају културни и манифестациони туризам. Централна манифестација посвећена Ђури Јакшићу „Липарске вечери” одржава се почетком јуна. Сваке године у јулу организују „Боемске ноћи”, туристичко-забавну манифестацију, као и Сајам културе у септембру.

Сутрашња културно-едукативна манифестација је део пројекта „Чуваркућа“ који реализује Фондација 021 Нови Сад са партнером – домаћином, невладином организацијом Центар за развој цивилног друштва из Зрењанина.  До завршне манифестације у Новом Саду, предстоје програми у Таванкуту, Торку, Белом Блату, Голубинцима и Путинцима. Тако ће бити представљена по четири села из Бачке, Баната и Срема.

В. Х.

 

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести