Даном поља удружења „Дунав соја“ обележен произвођачки јубилеј

СОМБОР: Удружење „Дунав Соја”, сомборска Пољопривредна стручна служба и компанија „Агри Бизнис Партнер“, заједнички су организовали Дан поља одрживе производње соје на огледном пољу у салашком насељу Лугово, крај Сомбора, где се окупило преко 200 највећих произвођача соје из земље и региона.
д
Фото: Dnevnik.rs

Овај догађај је један од десет таквих широм Европе на којем је обележено 140 година производње соје у Европи и истакнут значај контролисаног „БЕЗ ГМО“ квалитета и домаћег порекла ове важне протеинске културе за сточну производњу, а самим тим и за производњу хране, пре свега меса, млека и јаја.

Дану поља су присуствовали и представници домаћих прерађивачких капацитета, контролних кућа, извозника, као и представници надлежних интитуција и том приликом је приказан најбољи сортимент соје, нове специјализоване машине за механичко сузбијање корова, комбинације примене средстава за заштиту биља и примена фолијарних ђубрива у производњи соје.

- У српској пољопривреди смо десет година, а имамо искуство и на светском тржишу. Оно због чега је Србија интересантна је свакако постојећи комплетан „БЕЗ ГМО“ ланац производње и предности које он пружа. Мислимо да то представља могућност која није до краја оптимизована, а коју можемо у сарадњи са „Дунав Сојом“ у потпуности да подржимо у Србији - рекао је Ронан Конрој, директор сомборског „Агри бизнис партнер“, фирме која је као прва у Србији добила званични сертификат да се у њиховој производњи млека ни у једном делу производног ланца није појавио генетски модификован организам.

Да и држава води рачуна о даљем развоју производње својим присуством, али и ставом, је посведочио Марко Ровчанин, помоћник покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство.


Резултати говоре

Да узгој генетски немодификоване соје има своје предности говоре и пословни резултати сомборског „Агри бизнис партнера“, о чему је сведочио Бранко Јевремов, комерцијални директор ове сомборске компаније.

- У дестогодишњем искуству пословања компаније АБП у Србији са апсолутном сигурношћу желим да нагласим да се наши пословни резултати константно повећавају, потврђујући одрживост пословне стратегије базиране на производњи соје. Верујемо да реални показатељи позиције и развоја компаније АБП потврђују чињеницу да се у биљној и сточарској производњи може, треба и мора планирати, рачунати и унапређивати производња соје – рекао је Јевремов.


- Србија је лидер у производњи и преради генетски немодификоване соје у Европи са преко 600 000 тона годишње, и поносни смо што је Војводина препозната као европска престоница соје- рекао је Ровчанин, истичући да је Србија једина земља у Европи која има довољно генетски немодификоване соје за снабдевање домаће индустрије сточне хране, а при том остварује и значајан извоз соје и сојиних прерађевина чија вредност прелази 80 милиона долара.

- Нашу соја је изузетно тражена на тржиштима Аустрије, Немачке, Швајцарске и другим европским земљама, тако да је наша шанса управо на европском тржишту и то у квалитету па је веома важно да сачувамо и искористимо предност коју имамо као лидери у производњи соје и хране без ГМО, а један од начина је управо „БЕЗ ГМО“ сертификација и означавање производа - рекао је помоћник покрајинског секретара за пољопривреду и нагласио да управо оваква стратегија штити и подржава овдашње пољопривредне произвођаче соје, док истовремено српска пољопривреда повећава конкурентност како на домаћем тако и извозним тржиштима, што је управо и један од главних разлога зашто Покрајински секретаријат за пољопривреду подржава и интензивно сарађује са међународним удружењем „Дунав Соја”.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести