ДНЕВНИК У СЕЛУ НЕОБИЧНОГ НАЗИВА Чалма: Како ко ради тако и живи

До села Чалма, у општини Сремска Митровица, може се доћи из правца Дивоша или Лаћарка, па се чини као да нема много филозофије и прилика да се загубите негде успут.
calma
Фото: Дневник/ Р. Хаџић

Међутим, ако нисте врсни познавалац тих „сремачких” крајева, врло лако се може десити да изокола стигнете до циља. А како су својевремено ту и била римска насеља, махом претече данашњих, онда није ни чудо што сви путеви ипак воде тамо где сте се упутили. Тако вас у једном тренутку дочекује и Чалма, како кажу мештани - лепо село.

- Рођен сам овде, нисам ни помислио да напустим Чалму - каже нам деда Петар Вукановић, ког смо затекли у центру како на огласној табли тражи које су новости у селу. - Овде су ми рођени и деда и прадеда... Знате, што си старији, то те све више вуче да останеш, а док си млад, луташ по целом свету. Био сам у Швајцарској четири месеца, али се нисам покајао што нисам отишао одавде заувек. Нема те Швајцарске као што је Чалма!

Фото: Дневник/ Р. Хаџић

Или, макар, није било тако доброг места или државе као што се некад живело на овим просторима, појашњава деда Пера, радо се присећајући дана кад је радио у трговини продајући тракторе и механизацију. Како каже, зарађивао је 220.000 месечно, а годишње је добијао још по три плате „гратис”. А сад муку мучи с малом пензијом и болесном бабом (женом, јелте) која не може ни да стоји на ноге.

- За време Тита ми је било лепо, живело се лепо, а како је Тито умро, тако су све окренули натрашке и довиђења - носталгичан је стари Чалманин. - А и данас је народ као народ, слажемо се добро, нико се ни за шта не свађа. Сви за једног, један за све.

Можда се с њим не би сложио комшија Вељко Радуловић, будући да је највише киван на оне људе који „ништа не раде, добијају социјалу, а могу коњу реп да ишчупају”.

- Шта ја да вам кажем о Чалми, идите горе у центар, тамо су они што не раде, они имају шта да кажу, а држава је мало крива што имамо толико нерадника - упутио нас је деда Вељко, док је са супругом Милојком утоваривао шапурике припремајући се за предстојећу грејну сезону. - Како ко ради, тако и живи! Ми и сад радимо сваки дан, ал’ нек’ смо живи и здрави. Рад нас и одржава у животу...


Деци никад није досадно

Основна школа „Свети Сава” у Чалми важи за једну од најстаријих у Срему и тренутно броји око 80 деце од првог до осмог разреда, те у петом и шестом разреду има по троје-четворо деце. У парку прекопута наишли смо на Јану Топић и Тању Цвијетићанин које су се у лепом преподневу љуљале, такорећи забављале на сеоски начин.

Фото: Дневник/ Р. Хаџић

- Лепо нам је овде, није нам никад досадно - кажу девојчице, не претерано одушевљене због почетка нове школске године. - Стално се шетамо, играмо, а највише волимо да идемо на Шарчев брег, то је на крају села, па правимо пикник.


И док једни раде и у пензији, други су запослени по фирмама у Сремској Митровици, трећи на њивама, а четврти по иностранству. Међутим, они који су свој труд и рад усмерили на обрађивање земље, углавном се сад базирају на воћарство или житарице, док су мали пољопривредници принуђени да се удруже не би ли опстали.

- Наш атар има око 3.500 хектара обрадиве површине, а наша земља је веома плодна - каже нам секретар Месне заједнице Чалма Ранко Малешевић. - Људи се сад нарочито баве узгојем јабука, крушака, шљива, кајсија, дуња, држе и винограде, док имамо неколико већих произвођача парадајза и све је више сунцокрета на нашим њивама.

Фото: Дневник/ Р. Хаџић

У Чалми, пак, живи око хиљаду људи, а од 530 кућа око 70 је празних. А један од већих проблема је тај што су се људи отуђили.

- Некад су куће прављене на мобу, комшије би долазиле и помагале. А сад су се отуђили. Како су људи постајали образованији, успешнији, више није било тих односа, као да се овде не поштује туђи успех - сматра Малешевић, напомињући да је Чалма некад била веома просперитетно село, будући да је имало рендген и након Другог светског рата, банку, много занатлија...

Данас је, као и у осталим мањим местима, све мање младих, па су се тако и кафићи позатварали. Ипак, на срећу, оно што функционише јесу спортски клубови - фудбалски, женски одбојкашки, стонотенисерски, карате.

- Сад нам у селу раде кабловску мрежу и гасификацију, тако да је план да се прикључимо на гас до јуна наредне године - наводи секретар МЗ Чалма, напомињући да је у плану и да се ради водовод, односно прикључивање на градску водоводну мрежу. - Требало би да завршимо и капелу на православном гробљу, остало је да урадимо прилазни пут, паркинг, да прикључимо струју и направимо две расхладне коморе за преминуле.

Леа Радловачки

Фото: Р. Хаџић

Фото: Дневник/ Р. Хаџић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести