Није катастрофа: Русанда јесте сува, али повремено треба да је тако

Ово поручује Друштво за заштиту и проучавање птица Србије, након што су поједини медији објавили да је ово језеро пресушило због немара надлежних.
rusanda printscreen
Фото: Youtube Printscreen

Наиме, поводом текстова у медијима где се пише о катастрофи у вези са испаравањем воде из језера Русанда у ДЗЗПС кажу да се плитка слатинска језера периодично исушују када се за то створе услови, односно када су суве и топле године као што је ова.

„Циклуси плављења и исушивања трају хиљадама година и не утичу на квалитет воде нити муља, а посебно не на губитак биодиверзитета јер је то природан процес. Убацивање слатке воде у језеро могло би трајно да наруши однос минерала у води и муљу, што би утицало и на рад Специјалне болнице за рехабилитацију "Русанда"“, кажу у ДЗППС.

Додају да је тачно да Парк природе "Русанда" насељава више од 200 врста птица и да су тренутно многе од њих морале да се одселе због недостатка воде, но то је природан процес и дугорочно неће утицати на њихов опстанак

„Било какви велики захвати у заштићеном подручју морају бити разматрани и одобрени од стране Покрајинског завода за заштиту природе“, кажу у  ДЗППС.

Новости су објавиле да су „због ове праве еколошке катастрофе угрожени становници села, воћњаци и виногради, око 200 врста птица које настањују околину, од којих су неке заштићене. Додају да посебна опасност прети пелоиду, лековитом блату које се налази у језеру. Њега Специјална болница и бања "Русанда" пуна два и по века користи у лечењу пацијената.

„Сада када је језеро пресушило, пелоид не може да се вади, а сунце које немилосрдно пржи умањује његову количину и квалитет. Уз то, слана прашина трује житеље Меленаца“, пишу Новости.

С. Поповић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести