„Фрушкинг 8х4х4” – иновативан начин представљања културног туризма општине Ириг

ИРИГ: Општина Ириг, као и цела Фрушка гора, богата је културно-историјским наслеђем које привлачи бројне туристе, како у оквиру организованих тура, тако и оне који у самосталној режији одлучују да посете овај део Војводине и Срема.
Приватна архива
Фото: Приватна архива

Како би та понуда била видљивија и још атрактивнија посетиоцима, Авакум Квас од 2006. године, откако се доселио у Хопово из Иванграда, интересује се за локалну историју, те од 2015. прави концепт винских прича које је подигао на виши ниво.

Квас је осмислио пројекат „Фрушкинг 8х4х4” који је недавно представио у Бриселу. Тим који уз Кваса чине директорка Српске читаонице у Иригу Вера Новковић, експерт за сеоски туризам Владимир Ивановић и преводилац Јелена Панић Кнежевић, представио је иришки пројекат у оквиру међународног пројекта „BeCULTOUR: Више од културног туризма” које има за циљ да се пронађу иновативна решења за циркуларни културни туризам.

Цео концепт је осмишљен тако да туристи који долазе у општину Ириг добијају кутијицу димензија 8х4х4 у којој се налазе 32 апстрактне карте са QR кодовима које „крију” 32 локације, 32 приче и 32 сортна вина која је могуће пробати на овим рутама.


За 19 тимова 96.000 евра

Како би Квасова идеја о „Фрушкингу 8х4х4” уопште доспела до Брисела, најпре је са својим тимом морао да учествује на радионицама које је организовала Стална конференција градова и општина (СКГО), потом да учествује на такмичењу и тако буде међу три победничка пројекта. Све то се даље развијало у сарадњи са општинама Бач, Сремски Карловци и Ириг, као и у партнерству са још 14 међународних организација, који су добили подршку из ЕУ Програма за истраживање и иновације ХОРИЗОНТ 2020 а за пројекат „BeCULTOUR: Више од културног туризма”. Иначе, у овом пројекту учествује 19 европских тимова. Укупан буџет за све учеснике, којих је 76, износи 96.000 евра. Пројекат се тиче унапређења и иновативног развоја у областима културног, историјског, религијског и природног наслеђа и туризма у шест европских области – међу којима су поменуте војвођанске општине.


- Направио сам нешто што је пре свега мени интересантно, а кутијица је само иницијација – објашњава Квас свој изум и наум. - У Бриселу су се одушевили идејом и рекли су ми да је то гејмификација. Једина замерка им је била на карте, јер их асоцира на коцкање. Међутим, то су картице на којима не знаш шта се налази, тек преко апликације видиш шта се на којој крије. Све даље је на особи која може да се „игра” сама или са неким, може случајно да извлачи карте и да не зна где ће тог дана ићи, или да излиста све и истражи и на тај начин види шта је занима, шта не. И то је ново у односу на досадашњу туристичку понуду, свако се препушта сопственом истраживању.

Иако је првобитна идеја да том „игром” буде обухваћена само општина Ириг, организатори међународног пројекта траже од Квасовог тима да прошире свој пројекат и на Сремске Карловце и Бач.

- Кад смо отишли у Брисел, рекли су нам да је пожељно да се наш пројекат тиче целе наше пилот регије. Мој модел је применљив свуда, тако да га сад само треба проширити на још две поменуте општине. Сад имам припремљено за Ириг и прво ће мој тим правити причу за нашу средину и ту ћемо прототип да испробамо, али ћемо применити и на остале, с тим што је неопходно да прво истражујем мало и изучавам њихову историју – прича Квас.

Сви тимови ће наредних месеци добијати подршку од својих ментора, односно професора са Бриселске пословне школе (ICHEC), те ће на тај начин развијати своје пројекте на основу чега ће буџет бити расподељен.   

Л. Радловачки

Пројекат „Ириг културно” реализује „ДВП Дигитал” а суфинансира Општина Ириг. Ставови у подржаном пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести