ГОРЊЕ ПОДУНАВЉЕ Основци у авантури кроз природу

СОМБОР: Захваљујући напорима овдашњих љубитеља, али и заштитника природе као и запосленима у државном Јавном предузећу „Војводинашуме“ подручје српског дела Горњег Подунавља добило је статус специјалног резервата природе и тиме се уписало у светске мапе штићених подручја.
Radovi ucenika SOSO/M. Miljenovic
Фото: Радови ученика ШОСО/М. Миљеновић

Ипак, поред ових напора у сарадњи са Светским фондом природе (WWF) ради се и на едукацији оних којима ће животна средина остати у аманет, најмлађих.

Тако је презентација и изложба радова ученика и наставника Школе основног и средњег образовања са домом „Вук Караџић” из Сомбора, била завршни догађај којим се обележава крај пројекта „Авантура кроз Горње Подунавље”, који је тек један део активности Академије Светског фонда природе у нашој земљи. Пројектни план школског тима „Различак” подразумевао је активности којима је циљ била промоција и едукација о Горњем Подунављу, односно његовом биодиверзитету.

Пројекат је започет још прошле године, у новембру, учешћем на ФИЗИ - БИЗИ фестивалу, а настављен током марта и априла кроз едукативне радионице о биодиверзитету резервата природе у свим основним школама у Сомбору - ОШ „Иво Лола Рибар”, ОШ „Доситеј Обрадовић”, ОШ „Братство јединство”, ОШ „Никола Вукићевић”, ОШ „Аврам Мразовић” и у менторској  школи ОШ „22. октобар” у Бачком Моноштору, од које су у ШОСО „Вук Караџић“ и преузели амбасадорство.

- Крајем априла у Улици страих заната, током трајања Међународног сајма цвећа уприличен је Фешн вик Горњег Подунавља, а централни и најважнији догађај је био излет у резерват, на локацију Карапанџа - каже Радмила Јокић, наставница у ШОСО „Вук Караџић“, која је и сама прошла едукацију, а затим била задужена за овај пројекат.

Завршни догађај представља преглед свих активности у којима су ученици учествовали од октобра 2017. до маја 2018. године, што ће бити представљено као извештај на Академији за природу у Планинској кући на Тари од 24. до 27. маја.

Фото: Учитељица Радмила Јокић

– Током реализације пројектних активности сарађивали смо са амбасадорском школом Средња школа „Свети Сава” у Сомбору, а све наше активности пратили су и подржавали сарадници из ЈП „Војводинашуме”, Шумско газдинство Сомбор – каже Јокић, изражавајући захвалност свима који су им пружили подршку. – Сарадња је остварена и са сомборским Удружењем грађана „Стари занати”, Центром за развој образовања и науке „Планета”, Градском библиотеком „Карло Бијелицки”, док нам је подршку за реализацију излета пружила локална самоуправа.

Пројекат је започет у новембру прошле године, учешћем на Физи бизи фестивалу, а настављен током марта и априла кроз едукативне радионице о биодиверзитету резервата природе у свим основним школама у Сомбору

Основна и средња школа са домом „Вук Караџић“ има богату, вишедеценијску традицију образовања и васпитања деце са одређеним психофизичким сметњама у развоју, припремајући их кроз двостепену едукацију за што самосталнији живот, па тако из клупа ове школе излазе и цвећари, конобари-послужитељи...

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести