Градском музеју Бечеј неопходна реконструкција или нови простор

БЕЧЕЈ: Централној згради Градског музеја Бечеј под хитно је потребна реконструкција или ће ова установа културе бити принуђена да затвори врата.
д
Фото: Dnevnik.rs

Да ова процена није претерана, најбоље  потврђује чињеница да је музејски депаданс на крају исте Главне улице, Музеј револуције, ту судбину већ доживео.

Зграда изграђена 1925. године као хотел „Мило“ код Железничке станице, током Другог светског рата претворена је у злогласни Истражни затвор, а по ослобођењу била је седиште Угоститељског предузећа „Јединство“, дирекције ПИК Бечеј, па Станица милиције. Градском музеју је додељена 80-их година прошлог века, да би ту била смештена поставка Музеја револуције, који је убрзо доживео судбину многих „тековина револуције”. Због неадекватног одржавања дотрајале зграде, кров се урушио, многи експонати трајно су нестали, а прозори зграде у приземном делу више нису застакљени, већ су окна попуњена таблама иверице! У саму зграду нико не сме да уђе из безбедносних разлога и, мада је пуна експоната из времена Другог светског рата, нико ништа не предузима. Као да се чека да се потпуно уруши.

Да се историја не би повила и са породичном зградом власника пиваре Гербера из 30-их година прошлог века, која је једно време била Омладински дом и у њој су се одржавале игранке, а онда се у њу сместио Градски музеј, неопходно је приступити темељној реконструкцији.

- Знају то наши оснивачи у локалној самоуправи, као и Покрајински завод за заштиту споменика културе. Пре три године је урађена пројектно техничка документација вредна 2,3 милиона динара, што је први корак на путу санације зграде, али се ту стало - сазнали смо од директора Градског музеја Бечеј Акоша Тојзана. - Пројектом је наложена одређена измена, а за реконструкцију је потребно 300 милиона динара. Мало је вероватно да се у данашње време могу наћи толика средства за ову намену, па смо предложили да се ради етапно, али одговора нема. У међувремену је дошло до обрушавања плафона у великој изложбеној сали, услед чега смо били приморани да је затворимо док се, бар, тај део не санира.

Имајући у виду да је због прокишњавања крова једна од носећих гредица натрула и попустила, плафон је почео да се урушава, па је први корак био затварање изожбеног простора.

Фото: Dnevnik.rs

- Позвали смо мајсторе да сниме ситуацију и доставе предрачун санирања тог дела. Међутим, проблематика није само на једном месту. Речју, потребно је санирати читав кров, а то већ није мали износ. Ми имамо нека средства за текућа одржавања, али су она недовољна. Биће потребно да

оснивач, Општина Бечеј, ребалансом буyета обезбеди новац како би се на јесен урадила неопходна рестаурација крова, а онда се може приступити поправци плафона у великој изложбеној сали - додаје Акош Тојзан.

Пројектно-техничка документација предлаже да се рестаурацијом зграде Градског музеја Бечеј санира кров, а онда обави доградња поткровног простора и уреди остали део зграде. Тачније, предвиђено је рушење споредног дела зграде у ком се налазе неусловни депои, те да се у том делу изгради канцеларијски простор за кустосе, а под кровом садашње зграде повећа изложбени простор, па би музеј могао да има сталну изложбену поставку. Док се то не реши на адекватан начин, не може се од бечејског музеја тражити да испуњава музејску делатност, јер нема ни најосновније услове за рад.

Властимир Јанков

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести