Графити у зрењанинском насељу Багљаш изазивају велику пажњу

Можда се не може баш рећи да је Зрењанин град мурала и графита, али се свакако о некима са занимљивим садржајима надалеко чуло, чак и ван граница наше земље.
Ambasadorka Velike Britanije u Srbiji Šan Meklaud pored grafita Bojsija iz „Mućki“ na Bagljašu Foto: privatna arhiva
Фото: Амбасадорка Велике Британије у Србији Шан Меклауд поред графита Бојсија из „Мућки“ на Багљашу Фото: приватна архива

 Графити у највећем зрењанинском градском насељу Багљаш неки су од њих. Део Багљаша, у којем доминирају вишеспратнице, посебно је карактеристичан по овим украсима фасада.

Велика популарност кључних ликова из култне британске серије „Мућке“ овековечена је на фасади једне гараже на Багљашу, о чему су многи извештавали. Ни Џону Чалису, популарном Бојсију из „Мућки“, то није промакло. Он је фотографију графита објавио на друштвеним мрежама, уз коментар „Сјајно уметничко дело у Србији“. И амбасадорка Велике Британије у Србији Шан Меклауд својевремено је посету овом граду искористила и да обиђе чувени графит на Багљашу, на ком су исцртани ликови из легендарне британске хумористичке серије „Мућке“. Амбасадорка је то учинила само дан након што је један локални информативни портал објавио информацију да ће она доћи у посету Зрењанину, уз питање да ли ће искористити ту прилику да уживо види и графит у насељу Багљаш.

– Ево ме – написала је, на српском језику, на свом Твитер налогу амбасадорка Велике Британије и објавила фотографију на којој се налази поред поменутог графита. У рукама је држала кишобран у бојама британске заставе.

Фото: Графити Вука Караџића ...  Фото: приватна архива

Графити уметник из Зрењанина, чије је уметничко име Флип, и који је идејни и кључни творац овог и још многих багљашких графита, поносан је на то колико је ово уметничко дело постало популарно.


Ничу и у другим местима средњег Баната

А мурали су почели да ничу и у другим местима средњег Баната. Тако је у Новом Бечеју, на зиду Основне школе „Јосиф Маринковић“, освануо лик Николе Тесле, а у Крајишнику је овековечен крајишки књижевник Бранко Ћопић. У Лукићеву је, необичним стицајем околности, настао мурал на зиду Дому културе, као дело бразилских аутора.


– Драго ми је да је то дошло до Бојсија, који је по мени тешка фаца. Мислим да ћу морати сада и један зид њему да посветим, дефинитивно – поручио је у једној телевизијској емисији Флип, који је са екипом из краја урадио још мноштво ликова.

Ту су Чарли Чаплин, са подугачком текстуалном поруком из филма „Диктатор“, па Паја и Јаре, односно Павле Вујисић и Чкаља, Шојић и Пантић, односно Лане Гутовић и Никола Симић, па Зоран Радмиловић… Осликана је и школа у коју је Флип ишао – Основна школа „Петар Петровић Његош“. На њој су портрети Вука Караџића и Милеве Марић Ајнштајн, као и чувеног сликара Уроша Предића. За све што ради Флип има подршку брата, другара, али и скупштина станара зграда са Багљаша и надлежних.

Фото: ....и Милеве Марић Ајнштајн  на ОШ „Петар Петровић Његош“ Фото: приватна архива

Не треба заборавити да је у Зрењанину још 1992. године настао један од чувенијих градских мурала – „Четир’ коња дебела“. Мурал је на фасади Дечјег диспанзера, на магистрали, осликао академски сликар Милутин Мићић. То је и највећи зрењанински мурал димензија 40 са 20 метара, а Мићић га је обновио 2014.

Мурала и графита има и на згради Економске школе, у Градској башти, где га је урадио академски сликар Виорел Флора са мотивом некадашње бечкеречке тврђаве…

        Жељко Балабан

 

 

 

 

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести