Хиљадарка за кило шницли смуђа

БАЧКА ПАЛАНКА: У вароши на самој обали Дунава риба је одувек међу основним намирницама овдашњег света.
д
Фото: Dnevnik.rs

Сматра се да је Паланка, уз пар градова узводно, постојбина рибље чорбе и паприкаша. Некада је, кажу овдашње седе главе, риба била сиротињска храна, али данас то више није, јер су цене квалитетније слатководне рибе прескочиле цене меса. Пилетина је у рангу беле рибе и мелеза, свињетина у рангу шарана, толстолобика, амура, пастрмке и манића. Међутим, килограм смуђа и сома је дебело скупљи чак и од најскупљих делова јунетине у касапницама.

Интересантно је да Паланка, иако воли рибу на сваки начин, има тек две рибарнице и то од недавно на Градској пијаци у центру града. Додуше, пијачним данима, а то су среда и субота, испред пијаце рибу у гајбама продају и овдашњи рибари. Продавци кажу да је потражња за рибом у месецима без слова р нешто слабија, али да, на пример, у време поста продаја зна да буде скоро три пута већа него у мрсним месецима.

Неко би помислио да је то мало, али не треба заборавити да се један део Паланчана рибом снабдева од аласа, који им улов доносе на кућне адресе, обично квалитетније рибу, али пуно је и пецароша. Рекреативни пецароши, а има их око 500, нису сви врхунски риболовци, али пуно њих током сезоне налови толико рибе да подмире потребе своје породице, напуне замрзиваче, па када им се риба доједе опскрбе родбину, кумове, комшије...

У рибарницама цене речне рибе су углавном уједначене, а у великим продајним центрима свеже рибе обично нема, сем у време поста. Продавнице су боље снабдевене смрзнутом морском рибом и морским плодовима и цене су ниже него у рибарницама.  Продавци у рибарницама кажу да је шаран, скоро стопроцентно из рибњака, убедљиво најомиљенија риба у Паланци и околини и да чини 80 одсто тражње. То се тумачи чињеницом да праве рибље чорбе и паприкаша нема без шарана који, ако не у целости, треба у котлићу да чини барем 60-70 одсто рибе.

Килограм шарана кошта 480 динара, шницла 800, глава (најбоља за чорбу) 370, а икра, од које се овде кува чорба без костију, 480 динара. Толстолобик је 250 динара по килограму, очишћен 400, шницла 600, а глава 200. Килограм амура је 250 динара, пастрмке 500, очишћене 620. Најквалитетнија речна риба, односно смуђ кошта 800 динара, очишћен 900, а шницла 1.000 динара. Исте цене важе и за сома, али његова глава, такође се користи у чорби, кошта по килограму 400 динара. Манић и зимски манић се продају по 400 динара, а мелез, мрена и јаз по 200 динара. Бела риба је најјефитнија и кошта 150 динара, али се много продаје јер је људе пеку на таландарама реш и добро је посоле, па је овде прави специјалитет. Од морских риба у пијачним рибарницама нуди се ослић по 440 динара, скуша по 320 и папалине по 170 динара.

М. Суџум

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести