Инклузија заживела у Кули: Становништво променило однос

Марко Кошутић, директор Друштва за помоћ МНРО “Плава птица” из Куле, каже да се од када су почели са радом, однос становника Куле прилично променио према овој теми, као и понашање према корисницма.
inkluzija
Фото: Марко Кошутић, фото: Удружење за помоћ МНРО "Плава птица" Кула

У почетку затворена средина, због упорности радника који су покренули Удружење, данас је навикло да корисници раде у фризерају, кафићу, фотокопирници “Птичица”, која се налази одмах поред зграде Општине, и у коју свакодневно улазе како да фотокопирају документа, тако и да купе неке од ручних радова корисника.

Требало је неко време, и предрасуде које су постојале из незнања и страха, а не из мржње, су потпуно нестале.

Запослени истичу да се став променио највише из разлога што је становништво сада врло добро упознато да о особама са посебним потребама неко брине, да су они домаћи и да не може да дође ни до каквих непријатности.

„Имајући у виду да људи највише страхују од непознатог, па самим тим и од реакција другог, када знају да је особа са посебним потребама збринута и да се неко стара о њој, тада се предсрасуде и страх смањују“,  истичу запослени у Плавој птици и додају да су им и фирме излазиле у сусрет, те запошљавале кориснике за повреме ангажмане.

Било је волонтерског рада и у механичарским радњама, али испоставило се да је фотокопирница пун погодак, и место у ком корисници радо бораве.

Свакодневница у којој корисници “Плаве птице” део друштва, учесници базара и манифестација, део радног света, је пример праве инклузије.

М. Сћ

ПројекатРавноправниреализовала јеПанонија медиауз подршкуДневника”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести