Изложбе у етно-кући и без масовне забаве

ПАДИНА: Због епидемије Удружење жена из Падине, није могло да организује традицоналну манифестацију „Њено величанство бундева - храна и лек!“, али агилне и вредне жене из овог места ковачичке општине нису седеле скрштених руку.
d
Фото: Dnevnik.rs

Ангажовања је било на другим пољима, између осталог и у хуманитарне сврхе. 

- Наша манифестација посвећена бундеви има едукативни, гастрономски, културни-уметнички и забавни карактер и ове јесени требало је 8. новембра да се одржи 12.пут, међутим, због неповољне епидемиолошке ситуације нисмо могли да као и до сада позовемо у госте око 20 удружења из наше земље. Средства за наш пројекат добили смо из буyета локалне самоуправе Ковачице и договорили се да манифестацију уприличимо у другачијој форми, без забавног дела и дружења - прича председница удружења жена Падине Хелена Хањик.

Организована је изложба као један од пропратних садржаја манифестације на којој су приказани сувенири од бундеве, радови карвинг мајстора, уметничке слике са мотивима бундеве. Поставка је уприличена у Етно дому. Није било могуће масовније окупљање за едукативни део о паковању и заштити бундеве, који је припремила др Виолета Стефановић Мицковић из панчевачког Института „Тамиш“, али нам је она уступила припремљену презентацију и договорено је да када то буде могуће одржи чланица Удружења жена Падине која је завршила пољопривредни факултет.

Фото: Dnevnik.rs

- Један део средстава у пројекту за нашу манифестацију добијамо за припремање посластица од бундева за госте манифестације, али пошто госте нисмо могли да позивамо, решиле смо да ипак правимо колаче, не само од бундеве него и друге које могу дуже да стоје. Свака од нас је правила по две-три врсте разних колача у хуманитарне сврхе. У договору са Центром за социјални рад општине Ковачица колаче смо расподелиле у осам социјално угрожених породица у свим насељима ковачичке општине, као и Дневном боравку за особе са инвалидитетом. Сви су уствари добили по два пакета, један са колачима и други са намирницама. Тамо где су породице са више деце пакети су били већи, а у расподели смо имали логистичку подршку социјалне раднице и возача Центра за социјални рад - сазнајемо од Хелене Хањик.


Сашиле 1.000 заштитних маски

Вредне жене из Падине су дале свој допринос на сузбијању епидемије изазване коронавирусом, јер су до сада сашиле око 1.000 заштитних маски. Из донације Словачке Републике коју је добила Матица словачка у Србији за куповину 16 шиваћих машина и тубе белог платна за месне организације Матице словачке. Тако је шиваћу машину и платно добила и Месна организација Матице словачке у Падини, што је уступљено Удружењу жена Падина, чије су чланице вичне шивењу. У првом таласу сашивено је преко 600 маски и подељено житељима Падине, од којих 280 женама које свакодневно одлазе да спремају станове и куће у Београду, а остало је расподељено по овдашњим установама, фирмама и сиромашним суграђанима. За почетак школске године од својих средстава жене су купиле платно и за ученике сашиле још 400 маски.


Удружење жена Падине се увек укључује у манифестацију „Дани Падине“, а средства намењена за сеоску светковину су утрошена за изложбу уприличену уочи црквене славе у Падини. Иако се баш то не пректикује, жене Падине су ођедном припремиле три поставке са различитом тематиком.

- Пошто и у музејима под истим кровом се налази више поставки, тако смо и ми у у нашем Етно дому у три просторије расподелиле прикупљене експонате. У кухињи се нашла колекција грнчарских старинских ћупова за млеко и оних које су у ранијем периоду наше жене осликавале, а у предњој и стражњој соби су биле уметничке слике са мотивом бундеве и осликане тикве из збирке Општинске организације инвалида рада која сваке године има уметничку колонију, као и икебане и украси од бундеве. Трећа поставка су били сувенири од љуштике настали на радионици коју је организовала Асоцијација словачких жена, тако да су се све три поставке лепо сложиле у Етно дому - објашњава Хелена Хањик.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести