Јелени се вратили на Вршачке планине

ВРШАЦ: Јавно предузеће "Војводинашуме" и Шумско газдинство "Банат" Панчево, започели су реализацију пројекта, који за дугорочни циљ, у наредних 5 година, има враћање јелена на подручје Вршачких планина. У ловиште у овом заштићеном подручју, тачније у ново узгајалиште "Ловачко имање" јуче је пуштено 50 јединки Карпатског јелена.
j
Фото: Youtube Printscreen

Узгајалиште "Ловачко имање" на Вршачким планинама, до ког се стиже шумским путем из села Марковац, добило је нове станаре. 40 кошута и 10 мушких јединки јелена, овде ће даље расти, развијати се, размножавати, а касније, сваке године, неколико десетина њих прелазиће у ловиште, и ширити популацију ових племенитих животиња на овом простору.

За наредних пет година, план нам је да 125 јелена преселимо из затвореног у отворени део ловишта "Вршачке планине", па ће се захваљујући овом пројекту, односно Покрајинском секретаријату за пољопривреду, поново чути рика јелена у највишој планини у Војводини, каже Роланд Кокаи, директор ЈП "Војводинашуме".

То је било неопходно урадити, јер је од 70-тих година прошлог века, због немара, уништавања станишта и криволова, број јединки Европског, односно Карпатског јелена, аутохтоне врста на овим просторима, драстично смањен. Реално би било да се, у ловишту посебне намене "Вршачке планине" које се простире на 4.200 ха, налази 5-6 стотина јединки јеленске дивљачи, а да би се он поново постигао, морају да се укључе сви.

Ловачка удружења и ловачка друштва на територији Града Вршца и Јужног Баната, на овај начин добијају могућност да газдују јеленском дивљачи, али имају и велику одговорност да је чувају. Управо да се не би десило оно што је пре пет деценија резултирало тиме да смо буквално дошли на њихов биолошки минимум, поручио је Жељко Сушец, заступник Шумског газдинства "Банат" Панчево.

Подршку реализацији пројекта, који спроводе ЈП "Војводинашуме" и Шумско газдинство "Банат" Панчево, пружа и локална самоуправа:

Циљ овог пројекта је, дакле, повећање броја јединки јеленске дивљачи, али пре свега очување и заштита природе, и овог, нама веома важног, можда и најзначајнијег природног ресурса у Вршцу. Такође, за Град Вршац је ово специфична туристичка атракција и туристички потенцијал, и мислим да ће овакав пројекат довести у Вршац бројне туристе, а пре свега љубитеље приороде, оценила је градоначелница Вршца Драгана Митровић.

Целокупна вредност пројекта је 11 милиона динара, од чега је 8 милиона преко конкурса одобрио Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство.

(РТВ)

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести