ЈОВИЦА ЈОВИН БИСИЋ ИЗ БАРАНДЕ УВЕО У СРБИЈУ ЛИНИЈУ ПАРАДНИХ ХОЛАНДЕЗА Пастув Оскар потомак најбољег светског коња икада

БАРАНДА: Пре дванаест година у Србију је први пут ушла кобила Берниса из линије КВПН, односно краљевски холандски топлокрвни парадни коњ, а увезао га је Јовица Јовин Бисић из Баранде, који је до тада гајио липицанере.
1
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Како је за „Дневник” објаснио, откако зна за себе, љубав према коњима га прати, тако да је и своје  потомке томе приволео, те му син и унуци помажу око свег посла који изискује узгој коња

– Ради се о линији коња, а не раси, и разликују се четири врсте, односно препонаши, затим дресурни, коњи који плешу, док ја имам шоу коње. Само ове године смо довезли четири коња и кобиле. Касније неке продајемо, а са друге стране остају нам поједини ради учествовања у фијакеријадама – каже нам Јовица, који је иначе музичар.   

Код куће данас имају пастува Оскара, иначе сина чувеног Цизандра, светског коња, који је достигао оно што ниједан КВПН коњ до сада није на такмичењима, у линији шоу, тврди наш саговорник. Оскар је имао две и по године када је стигао у дом Јовина, а данас има четири године. 

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

– Ту су и две кобиле, Пелена је жестока, па морамо купити на пролеће једну сличну њој, јер се код нас за фијакере тражи да пар буде једнак, боја, шаре, све. Друга кобила је Инита, коју иначе унук Милош највише вода. Она је код нас скоро три године и још не планирамо да је продамо. Имамо и два ждребета, једно смо продали, али је још код нас док не ојача – прича домаћин и додаје да има потражње за том линијом коња, мада би све ишло много боље да народ има више пара. 


Хакни пони први у Србији 

Недавно је породица добила новог члана - хакни понија. Примерака те расе до сада није било у Србији. Како је Јовица објаснио, то су  енглески коњи, у умањеној форми од стандардне и они имају највећу акцију и најоштрије газе. Кобилу су купили ждребну, па породица улази и у причу о ширењу хакни коња код нас. 


Задње двориште куће резервисано је за коње, уз штале и велики простор ограђен за дресуру, с обзиром на то да животиње морају редовно да се тренирају.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

 – Дресура је најбитнија, а КВПН тек од треће године почињу са обуком и тренинзи трају све док се коњ такмичи. Ми терамо коње у шоу те морају да иду вратом високо и главом у наслону, отприлике, као шаховска фигура. Коњ мора да научи да стоји, надвија се и да се окреће, али не само главу, већ више да подсећа на робота, али и да иде касом. Уз то је битно да добије на кондицији. Тренира се три до четири пута недељно - вели Јовица Јовин Бисић.

Прва кобила Берниса ће ускоро да напуни 18 година, а до сада је ождребила око 11 ждребади и сви су ту по Србији. Њу су прошле године продали и сада је у Савином Селу.

И. Бакмаз
Фото: С. Шушњевић 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести