Кикинда добила Инфо-центар кроз прекограничну сарадњу с Румунијом

КИКИНДА: Озваничен је почетак рада Инфо-центра у склопу ИПА програма прекограничне сарадње и пројекта „Мобилност радне снаге у пограничном региону” где учествују Регионална првивредна комора Севернобанатског округа и Градска управа Кикинде, док је партнер из Румуније Привредна комора из Темишвара.
Kikinda Tibor Horvat Sasa Tanackov i Dijana Buzatu
Фото: Тибор Хорват, Саша Танацков и Дајана Бузату, фото: Град Кикинда

Инфо-пункт се налази у кикиндској Градској кући.

Члан Градског већа задужен за локални економски развој Саша Танацков саопштио је да ће Кикинђани и житељи овог дела Баната, такође и представници фирми, бити у прилици да, на једном месту, добију све релевантне информације које се тичу запошљавања с обе стране границе. 

„Превасходни интерес локалне самоуправе јесте да послодавце из Румуније мотивишемо да овде отварају производне погоне. Долазак компаније „Зопас” у наш град то је несумљиво потврдио. Важно је и да наши људе схвате да је за рад у иностранству потребно остварити одређене предуслове. Конкретно, у случају наших држава, неопходно је да румунски Сенат ратификује Споразум којим се регулишу све одредбе које се тичу радног односа. Српски парламент је прошле године усвојио овај важан документ“, указао је Танацков.

Он је додао да су залагања да гранични прелаз Наково – Лунга између Србије и Румуније буде отворен 24 сата, и да туда саобраћају камиони и аутобуси, што је такође предуслов за економичније пословање и динамичнији економски развој.

„То би извозно оријентисаним фирмама, попут фабрике „Тоза Марковић” или погона „Зопас” у нашем граду, појефтинило трошкове превоза. Од почетка отварања, овај прелаз је користило више од пола милиона људи“, прецизирао је Танацков.

Менаyерка овог пројекта испред румунског парнера Дајана Бузату, саопштила је да у овом тренутку Жупанији Тимиш недостаје између 1.500 и 2.000 радника и навела да је за бржи проток радне снаге, роба и капитала неопходно да гранични прелаз Наково - Лунга ради 24 сата.

Директор Регионалне привредне коморе Севернобанатског округа Тибор Хорват, указао је и на конкретне бенефите које су захваљујући овом пројекту остварили наши грађани:

„Програмом бесплатног учења румунског језика било је обухваћено 68 лица која припадају групи теже запошљивих. Више од половине је, захваљујући познавању румунског језика, дошло до радних места“, казао је Хорват.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести