Комеморација на Бошњаковом салашу: Цвеће за Ружу и другове

ЗРЕЊАНИН: Поводом годишњице погибије Руже Шулман и четворице родољуба антифашиста, 26. јула 1941. године, положено je цвеће на спомен-обележје на месту стрељања, на „Бошњаковом салашу“ у зрењанинском атару, поред пута за Михајлово.
k
Фото: zrenjanin.rs

У име Града Зрењанина цвеће је положио помоћник градоначелника Душко Радишић, а почаст стрељаним одали су и представници Организације резервних војних старешина Зрењанин, на челу с председницом Тањом Дуловић.

Данас је завршено и постављање пригодне табле, која указује на симболику споменика и на његовог аутора, архитекту Тибора Бенцеа, а простор је оплемењен и постављањем стола и две клупе за одмор. Скрајнут од погледа и удаљен неколико километара од града, споменик је годинама пропадао, да би, на иницијативу становника насеља „Ружа Шулман” и чланова ОРВС Зрењанин, у претходне две године било организовано чишћење простора око споменика и обележавање годишњице од трагичних ратних догађаја 1941. године.

Најпотребније је скретати пажњу младима, ко и на који начин треба да им буду узори. Овде су стрељани хероји, које је 23. јула 1941. године окупатор ухапсио, а 26. јула, после мучења, на овом месту и стрељао. Свима њима на овом месту одајемо почаст и шаљемо поруку да их нећемо заборавити, рекао је Душко Радишић.

Првог ратног лета у Зрењанину окупационе власти су, у знак одмазде, убиле петоро антифашиста који су раније ухапшени, јер је партизански одред запалио жито, недалеко од места где се данас налази споменик. Животе су трагично изгубили Ружа Шулман, Владимир Коларов Коча, Франк Самуел Шандор, Алдан Тиберије и Стојан Арсенов.

Ружа Шулман рођена је 6. јануара 1917. године у Великом Бечкереку, од родитеља Емануела и Терезе Шулман. У родном граду похађала је Трговачку академију, где се упознала са Владимиром Коларовим Кочом.

Временом му је постала вереница, а под његовим утицајем и следбеник марксистичке мисли и члан Комунистичке партије Југославије. Непосредно по фашистичкој окупацији тадашње Краљевине Југославије и града, активно је учествовала у организовању партизанског покрета отпора, заједно са Кочом Коларовим, Франком Самуелом Шандором и Зораном Нићетином.

Нажалост, група је већ 23. јула 1941. године била откривена и похапшена од стране окупационих власти, да би три дана касније њени припадници били и погубљени.

Ж. Б.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести