Костими народне ношње добили највише новца

ВРБАС: Општини Врбас, једна од њених установа и три удружења грађана добили су средства за шест припремљених пројеката, укупно вредних скоро 2,5 милиона динара кроз конкурс за пројекте из области заштите и очувања културног наслеђа у АП Војводини и заштите и очувања традиционалног српског народног стваралаштва у АП Војводини.
д
Фото: Општина Врбас

Конкурсе је спровео Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.

Општина Врбас реализоваће пројекат „Виртуални Врбас”, вредан 600.000 динара, Културни центар Врбаса - Градски музеј Врбаса реализоваће два пројекта - „Обнова партизанске базе Центар”, за шта је издвојено 500.000 динара, и „Костими и народне ношње”, за шта је издвојено 800.000 динара, док је Регионално удружење српско-руског пријатељства „Род” средња Бачка Врбас, за пројекат „Дани хероја са Кошара” добило 300.000 динара, Удружењу „Војвођанска косидба” Бачко Добро Поље за манифестацију „Војвођанска косидба” припало је 100.000 динара, а Центру за одрживи развој и друштвени прогрес „Нови пут”, за пројекат „Камп свирања традиционалних инструмената” одобрено је 150.000 динара.

Заменица председника општине Врбас Тијана Алексић каже да захваљујући Покрајинском секретаријату за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, општини Врбас додељена су средства у износу од 600.000 динара за реализацију пројекта „Виртаулни Врбас“.

Општина Врбас реализоваће пројекат „Виртуални Врбас”, вредан 600.000 динара

- Овим средствима креираћемо виртуелну презентацију покретног и непокретног културног добра и нематеријалног културног наслеђа општине Врбас. Истраживачи, образовне институције и сва јавност моћи ће на једном месту упознати културно богатство овог подручја, а циљ пројекта је заштита културних добара кроз дигиталну базу и културног агрегатора у виду веб презентације- рекла је Тијана Алексић.

Један од пројеката реализоваће и Центру за одрживи развој и друштвени прогрес „Нови пут”, који води Драга Радовић.

- Део наших активности усмерен је ка деловању у области културе. Осмислили смо пројекат који треба да буде реализован кроз тродневни камп на ком би се деца упознала са старим народним инструментима и учинила прве кораке у свирању на њима. Камп ће одржати у Центру за физичку културу „Драго Јововић”, у септембру ове године, о народним инструментима и како се свира на њима децу ће подучавати стручњаци и професионални музичари Ансамбла „Коло‘“ а ми ћемо набавити инструменте и покушати на најмлађе генерације пренети културно богатство који чувамо од давнина. Ради се о гуслама, самици, двојницима, диплама и другим инструментима које не смемо заборавити. „Нови пут“ ће сачувати њихову вредност и научити нове генерације да се служе њима - рекла је Драга Радовић.

М. Стакић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести