Котрљање равницом: Виноградар и винар Зоран Малбашић из Нових Козараца

Газдинство Зорана Малбашића (53) из Нових Козараца простире се на око седам хектара од чега је 1,7 хектара под виновом лозом.
с
Фото: М.Митровић

Малбашић је пре 12 година у атару овог севернобанатског села засадио три сорте грожђа, од којих две црвене каберне совињон и мерло, док је од белих заступљен рајнски ризлинг.

- У виноградарско винску причу сам ушао због обезбеђења егзистенције породице, јер сам увидео да ту посла и будућности има за децу, па и за унучад. Засадили смо виноград и када је почео рађати прерада грожђа и његово претакање у винском подруму избија у први план у газдинству - наглашава Малбашић.

Новопечени виноградар указује да претходно уопште нису имали додира са виноградом и справљањем вина. Зоран прича да је виноград засадио 2009. године, што је захтевало прилично улагање, али да је преовладало опредељење да се стигне до циља, па вели да га досадашњи резултати уверавају да је на правом путу.

- За подизање засада винове лозе по једном хектару потребно је 15.000 до 20.000 евра, с тим да сам комплетно улагање изгурао сопственим средствима и снагама са својом фамилијом. У виноградарству има зараде и перспективе, јер су се досадашњи резултати показали одличним, али на том плану још пуно треба да радимо - каже Малбашић.

Он додаје да се показало да француске и немачке сорте винове лозе могу да се узгајају на северу Баната, те да се у винограду који негују квалитет грожђа и вина показао изузетним. Малбашић напомиње да до сада нису имали проблема због суше. Виноград је подигао на веома квалитетном земљишту треће класе и да му нико није препоручио да ту сади винову лозу, него се на тај корак сам одлучио. За разлику од винограда на песковитим земљиштима до сада се показало да нема потребе за наводњавањем. 

- Додуше, у овом делу северног Баната виноградара има јако мало и то су углавном све мали поседи за сопствене потребе. У Новим Козарцима и околини нема већег винограда од овог што сам подигао. Од каберне совињона и мерлоа које су међу најпопуларнијим сортама црног грожђа на свету, правимо црвена и розе вина, радимо и купажу каберне совињона и мерлоа, а од рајнског ризлинга бело вино. Квалитет грожђа из овогодишње бербе је био одличан - истиче Малбашић.

Да се дође до грожђа доброг квалитета, почиње се од саме резидбе винове лозе, прича Малбашић.

- Ту се већ у старту формира род, колико ће се добити грожђа по чокоту, а онда је важно неговање и одржавање винове лозе. Неопходна је и редовна заштита. Посла у винограду увек има, од резидбе па док се не заврши берба. Нема много времена за предах, јер позната је она народна, да виноград тражи слугу, а не господара. А када се род убере наставак ангажмана је у подруму. Углавном раде чланови фамилије, али сада се фамилија смањила јер су се кћери удале, па син Никола и ја одрађујемо највећи део послова. Син Никола има 21 годину, студира на Технолошком факултету у Новом Саду и он види будућност у послу којим смо сада највише преокупирани - каже Зоран Малбашић.

Малбашићи планирају да повећају површине под виноградом, па су управо за проширење заменили земљу до постојећег винограда, па им је то циљ у наредном периоду.

Малбашићи су сопственим снагама и средствима засадили највећи виноград у атару Нових Козараца и околини, отворили и вински подрум, иако пре тога нису имали додир са виновом лозом и справљањем вина, јер су увидели да ту има посла и будућности за фамилију  

- Следећи корак нам је да правимо примаћу собу, дегустациону салу и мало већи вински подрум, јер обим производње превазилази садашњи просторни капацитет подрума. Сада годишње справљамо око 3.000 боца вина, а пошто немамо подрум одговарајућег капацитета немамо могућности да све што роди преточимо у вино него преостало грожђе продајемо. Цена грожђа била је 60 динара за килограм, што је на све услове производње и како су поскупели хемијски препарати и радови, то је на граници рентабилности. Вишак грожђа које не успевамо да прерадимо продајемо купцима који мање количине вина или ракије справљају за сопствене потребе у кућној радиности - сазнајемо од Малбашића.

Фото: М.Митровић

Из подрума Малбашић винопијама се божанска капљица продаје са кућног прага и на разним манифестацијама, попут кикиндских Дана лудаје и неким базарима.

- Пошто можемо да понудимо скромне количине вина, за сада су нам то почеци продора на пробирљиво тржиште - каже Малбашић. - Литар вина у ринфузу продаје се за 350, док је флаширано 400 динара. Практично смо почетници у овом послу, али имамо велике амбиције и циљеве. Правимо пет врста црвених и десертних вина и рајнски ризлинг. Вина из нашег подрума на свим фестивалима и оцењивањима квалитета, где год смо до сада учествовали, свуда су награђена од Темерина, Суботице, Зрењанина, Орловата, Мужље па до Иђоша. Перспектива нам је у већој производњи вина као финалног производа, а када за то створимо услове и укључивање са понудом у винском туризму.

Виноградар и винар из Нових Козараца је презадовољан јер је за релативно кратко време постигао завидне резултате, без претходног познавања виноградарства и винског програма, уз спремност да на основу досадашњег искуства усавршава производњу грожђа и вина, како би капљице из подрума Малбашић биле још квалитетније.

- За успех у сваком послу па и винарству важна је љубав и воља за рад, друге нема, а да би ефекат био потпун, мора се уносити и додатне енергије, да се оно што се произведе и уновчи - категоричан је Зоран Малбашић.

Милорад Митровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести