Крајем лета почиње реновирање виле "Мис Хелена" у Опову

ОПОВО: Вила „Мис Хелена” један је од најстаријих објеката у општини Опово, који од настанка има културно-историјски значај за ту средину.
1
Фото: Глас Опова

Међутим, објекат већ деценијама пропада, чему ће се стати на пут, будући да је овој локалној самоуправи недавно одобрен пројекат за реновирање виле од Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама.

- Финансијер радова на реконструкцији виле биће Покрајинска влада која преко ресорног секретаријата учествује са 50 милиона динара, док смо ми као локална самопурава обезбедили израду пројектно-техничке документације, за шта смо издвојили 1,2 милиона динара, док ћемо суфинансирати радове за сада са неких 58.000 динара по предрачуну - каже за „Дневник” председник општине Опово Милош Марков и додаје да ће локална самоуправа бити задужена за стручни надзор, тако да очекују да ће њихово кумулативно финансирање бити око 2 милиона.


Још једна Јелена оставила траг у историји

Вила „Мис Хелена” изграђена је крајем 19. века, а аустроугарски генерал Милан Михајловић је био главни „кривац” за настанак оваквог здања. Будући да се оженио у Опову Јеленом, ћерком тадашњег трговца Милана Матића, одлучио је да вили удене њено име. Његова прерана смрт, на самом почетку 20. века, довела је до тога да госпођа Јелена није могла финансијски да опстане и одржава зграду, те ју је продала ондашњем индустријалцу и власнику листа „Панчевац” Дуди Бошковићу, који је објекту дао ново име - Вила Меланија. Након Другог светског рата зграда је национализована и постала основна школа, због чега је временом дограђивана.


Идеја да се реновира вила „Мис Хелена” одувек је постојала, али се све сводило само на приче и жеље. Међутим, до сада се нису ни стекли довољно адекватни услови да би се ишта урадило по том питању, тако да је Општина Опово увидела да је сада прилика да се закорачи у овај пројекат који би, ако све прође у реду и у складу са законским оквирима, требало да отпочне крајем лета.

- Новац нам је дакле одобрен, а почетак радова очекујемо крајем лета ове године, јер постоје одређене законске процедуре које морамо испоштовати, као што су расписивање тендера, добијање понуда од извођача радова, потписивање уговора и тако даље - појашњава Марков.

Радови на вили ће бити вишеструки - од комплетног ентеријера до екстеријера, односно замене крова, нове фасаде, инсталација, столарије, мокрог чвора, до решавања сутерена који је пропао услед влаге. 

- Будући да објекат има културну и историјску вредност, сви радови морају да буду усмерени ка томе да се не мења спољни изглед објекта, док је пројектом обухваћено да ће унутрашњи простор бити редизајниран и опредељен за музејски простор - додаје наш саговорник. - Идеја је да формирамо одређени музејски простор где ћемо имати поставку културног наслеђа са територије наше општине, а која се тренутно чува у Историјском архиву у Панчеву. Желимо да наши артефакти и наше наслеђе вратимо у Опово и да оно постане доступно нашим грађанима. Осим тога, идеја нам је да простор буде адекватан за све културне догађаје, свечане пријеме и приредбе, те да и на тај начин podignemmo ниво културе у Опову.

Тај мултифункционални простор свакако ће допринети да Опово још више постане атрактивно за туристе.

- Постоје два аспекта како реализацијом овог пројекта можемо да унапредимо квалитет живота. Први се тиче наших мештана, јер ће добити још један културни простор који се налази прекопута Галерије „Јован Поповић”, а која је сама по себи монументална грађевина. С друге стране, с аспекта привлачења туриста, овим заокружујемо културну целину у центру Опова, а руинирану зграду чинимо доступном и туристима којих имамо све више у последње време. На тај начин свакако да можемо да развијамо културни туризам и унапређујемо квалитет живота - закључује председник општине Опово Милош Марков.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести