ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ Мигрантима није место на улици и у шуми

Нама је приоритет безбедност грађана, зато и молимо наше институције да ураде шта им је у надлежности, а грађане молимо да и даље буду стрпљиви као и до сада - изјавио је председник кањишке општине Роберт Фејстамер
Čelnici lokalnih samouprava Subotice, Kikinde, Novog Kneževca, Kanjiže i  predstavnici policije sa komesarom Vladimirom Cucićem foto: M. Mitrović
Фото: Челници локалних самоуправа Суботице, Кикинде, Новог Кнежевца, Кањиже и  представници полиције са комесаром Владимиром Цуцићем фото: М. Митровић

КАЊИЖА: Повећано присуство миграната у пограничном подручју на северу Војводине било је повод да се у четвртак у Кањижи за заједничким столом нађу челници локалних самоуправа Суботице, Кикинде, Новог Кнежевца и Кањиже и представници полиције, као и Комесаријата за избеглице и миграције Републике Србије са комесаром Владимиром Цуцићем, ради утврђивања заједничког става и размене искуства за решавање проблема. Састанак је уприличен на иницијативу Кањиже.

- Потребно је да видимо и разумемо шта се опет дешава после 2015. и 2016. године на нашем подручју, како да реагујемо и шта да кажемо грађанима. Најважније је да грађани разумеју да код ових дешавања контролу и поуздану подлогу дају све институције у Србији, да би овај тренд мало олакшали. Кад ми причамо о проблемима овде на северу, најчешће добијемо званичне одговоре да нисмо у току и не знамо шта се дешава у централном делу и југу Србије и да је тамо много већи број миграната. Нама је приоритет безбедност грађана, зато и молимо наше институције да ураде шта им је у надлежности, а грађане молимо да и даље буду стрпљиви као и до сада - изјавио је председник кањишке општине Роберт Фејстамер, који се поводом скупа у Кањижи једини обратио представницима медија.

Фејстамер је додао да пошто до сада није било пријављених сукоба између грађана и миграната, мишљења је да смо на добром путу да све остане под контролом.


Каква је помоћ подела шатора?

Евидентно је да у местима на северу Војводине постоји неколицина људи који координирају, наводе и упућују мигранте где и како да покушају прећи границу, а Роберт Фејстамер је категоричан да их сигурно има на подручју општине Кањижа.

- Када предочимо мигрантима и упућујемо их на смештај у прихватним центрима, они то не желе уверавајући нас да ће за два сата прећи границу. Цивилне организације када деле храну мигрантима, то је једна ствар, а друго је када им деле шаторе да би формирали кампове у шуми. То је давање сигнала мигрантима да не верују властима и институцијама државе, него цивилним организацијама. Ако имамо државну политику коју у оперативном смислу спроводи Комесаријат за избеглице и миграције, немамо могућност ни потребу да мењамо тај курс. Овде је велики проблем што се умешају таква физичка лица и цивилне организације које штете систему - указао је Роберт Фејстамер.


- Обећано нам је да ће се постићи већа безбедност унутар насеља. Неке цивилне организације мигрантима помажу у негативном смислу, тако да морамо давати праву слику шта се догађа, као и о броју миграната, јер су наши подаци другачији од званичне државне статистике. На пример, прекјуче нам је речено да на територији општине Кањижа има око 150 миграната, а по нашој евиденцији их је било око 300, што је огромна разлика. Важно је да се барата објективним бројкама, да ако је потребно реагује полиција и с друге стране да се реагује и обезбеди превоз аутобусима у прихватне центре, где је мигрантима и место, а не на улици и шуми - каже Фејстамер.    

Свака од локалних самоуправа ову проблематику покушавала је да реши на свој начин, па је неопходно усагласити активности, јер није решење да се мигранти врте у круг од Кањиже према Суботици, па према Кикинди и Новом Кнежевцу.

Фото: Мигранти у Кањижи фото: М. Митровић

- Локална самоуправа и даље нема законску могућност да било шта предузме у овом смислу, али може помоћи институцијама  - предочио је Фејстамер. - То треба да сведемо на исти ниво и да имамо неку врсту заједничког договора како да општине међусобно сарађују, као и полицијске станице које и сада сарађују, и како да свакодневно укључујемо Комесаријат за избеглице и миграције који на државном нивоу координира прилике - рекао је Фејстамер.

Разговарало се и о све присутнијој појави упада миграната у приватне куће и празне објекте у пограничним местима на северу Баната и Бачке. Међутим, на то се углавном може накнадно, а не унапред реаговати.

- Једино решење је да се ти случајеви пријављују полицији и да она реагује свуда где долази до неовлашћеног упада. Дешавало се да полиција за један дан реши ситуацију, међутим, то се понавља, а не спречава се. Полиција нема довољно кадрова да све покрије. Неки локални становници за новац помажу мигрантима, што локална самоуправа и полиција не могу да контролишу - рекао је Фејстамер.

М. Митровић

 

Čelnici lokalnih samouprava Subotice, Kikinde, Novog Kneževca, Kanjiže i  predstavnici policije sa komesarom Vladimirom Cucićem foto: M. Mitrović

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести