МАМУТИЦА КИКА Старе кости чувају животну причу

КИКИНДА: Народни музеј у Кикинди јединствен је у свету јер је редак случај да се пронађе толика количина мамутских остатака, односно коштане масе на једном месту. Мамутица Кика, чија реплика је постављена у дворишту, а фосилни остаци унутар музеја, данас је један од брендова Кикинде, и, наравно, омиљена код деце.
Mamutica Kika/F. Bakic
Фото: Дневник/Ф. Бакић

Музејски водич Славица Цвијетић каже да је пронађено чак 93 процената остатака једног мамута и то је био јединствен налаз у Европи. Кости су испричале Кикин живот, који су палеонтолози после преточили у причу, а Музеј у филм.

– Када мамути угину природним путем, најчешће је то било од глади због потрошених зуба јер нису више могли да жваћу – каже Славица Цвијетић, а животни век мамута био је максимално до 80 година.

Њихова тела су остајала на површини и развлачили су их лешинари, вода, те су се до сада налазили остаци једног зуба мамута, кљова или кост, и тешко је било извући много података из тако мало налаза.

Фото: Mamutica Kika/F. Bakic

– Наша мамутица Кика завршила је свој живот сасвим другачије. Претпоставља се да је упала у живо блато и потонула. Била је најстарија женка јер сада знамо да су оне водиле своја крда пошто, да је нека друга мамутица била старија, она би упала у блато, а не Кика –прича Славица Цвијетић, и додаје да је глина у блату у које је потонула сачувала кости милионима година.

Кика је пронађена 1996. године у фабрици „Тоза Марковић”, где је и стајала првих десет година, да би од 2006. године постала део сталне поставке Музеја. Тада је урађен и пројекат „Кикиндски мамут” и направљена реплика од пластичне масе у природној величини, која се може видети у дворишту Музеја.

– Урађено је још неколико просторија везаних за историју мамута, али и 3Д филм – каже музејски водич, и додаје да се показало да је то што су тражили да се мамут постави у кикиндском музеју – пун погодак.

Годишње мамутицу види од 18.000 до 30.000 посетилаца, честе су екскурзије, али и породичне посете, Музеј је отворен и суботом, и ко год се задеси у граду, пошто је Музеј у самом центру, прекопута Градске куће, уђе бар да види ту атракцију, ако не и да погледа филм.

Кика је пронађена 1996. године у фабрици „Тоза Марковић”, где је стајала првих десет година

На 3Д филму посетиоци могу видети информације о свим врстама мамута које су постојале, у којем периоду су живели, али и живот саме Кике.

– На филму је приказано чиме се Кика хранила, како су мамути мењали зубе, којој врсти припада наша мамутица, и због тога што много костију да много података, знамо да је наша Кика страдала у својој 65. години. Знају се комплетно њене димензије, али и да је рађала младе, пошто на карлици постоје трагови. Људима је смешно кад чују да је боловала од реуматизма и спондилозе, али трагови на костима то све говоре јер стручњаци могу до танчина све да утврде уколико имају цео скелет пред собом, те је на филму то и приказано – каже музејски водич, и позива све који до сада нису, да дођу и погледају Кику, којој је Кикинда посветила и „Мамут фест”, манифестацију намењену најмлађима, али и свим заљубљеницима у историју.

Маша Стакић

Пројекат „Кикинда објективно” реализовала је „Панонија медиа” уз подршку „Дневника”. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не одражавају нужно ставове Града Кикинде.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести