Музеј у Бачкој Тополи открива знамените личности из историје

Општина Бачка Топола спада у средње развијене општине у Србији, упркос томе богата је како месним заједницама, којих броји више од 20, тако и историјом и традицијом.
1
Фото: Дневник/ Ф. Бакић

Како напомињу из Туристичке организације општине територија општине насељена је од праисторије о чему сведоче и археолошке ископине, које се данас могу видети и у Градском музеју, познатом и као каштел Краи, чију изградњу је наредио барон Пал Краи 1802.године, а завршен је три године након тога. О изградњи данас нема сачувано пуно података, али је занимљиво да је то била прва изграђена кућа на спрат у овој општини, уколико се не рачуна католичка црква. У некадашњем каштелу породице Краи, данас се осим Градског музеја, у ком се могу видети и оригинални предмети лекарских породица које су живеле у Бачкој Тополи пре више од једног века, налази и Завичајни архив, док су у приземљу смештене галерија и сала за венчања.

У Музеју се може сазнати и да су на овим подручјима живели и Сармати и Авари, а Мађари насељавају ове крајеве у деветом веку, и даље мађарски и српски живаљ највише насељава територију ове општине.

Приликом археолошких ископавања нађена су читава насеља и гробља народа који су вековима уназад насељавали просторе Бачке Тополе.

У средњем веку, на месту данашње Бачке Тополе, постојала је црква под именом Пустатемплом.

Бачкотополски крај први пут се спомиње 1462. године под именом Gybaych

-Насеље под називом Топола помиње се први пут у турским тефтерима 1543.године, а облик Тополy  налазимо први пут у попису места Католичке надбискупије потврђене краљевским заштитним писмом 1665.године- кажу из Туристичке организације и додају да се од краја 17.века, до 1750.године ова територија помиње само као пустара.

Та иста година, за ово насеље и њену прекретницу представља преокрет, јер 15.септембра 1750. гроф Антун Грашалковић задужује слободњака Ференца Чизовског за насељавање бачкотополске пустаре.

- Пал Краи је за заслуге у борбама Француских снага 1800.године, као награду добио Бачку Тополу, те ова породица почиње да развија насеље, и већ 1806.године добија статус варошице- кажу из Туристичке организације и напомињу да су добили и право за одржавање вашара три пута годишње, што је важно за друштвени живот, али и развој насеља.

Почетком 1849.године, Бачка Топола је опљачкана и град је делимично изгорео, а након Мађарске револуције, полако почиње да се обнавља.

Гроф Јанош Зичи, иначе зет барона Краиа је исплативши дугове свога таста, 1852.године, преузео имање.

- Индустрализација долази у другој половини 19.века и у то време најугледнија личност Бачке Тополе је свакако доктор Јанош Хаyи, лекар и заповедник ватрогасне јединице, чије личне предмете, уз сагласнот потомака, данас можете видети и у Градском музеју- кажу из Туристичке организације општине Бачка Топола.

Први светски рат успорава раст насеља, а Трианонски мир ставља Бачку Тополу под надлежност Краљевине СХС. Током трајања Другог светског рата мађарске окупационе снаге се задржавају у Бачкој све до краја рата, и тада почиње нови развој ове мале општине.

Почиње обимна изградња, мења се и изглед самог места и амбијент града- кажу из Туристичке и додају да се Бачка Топола данас може похвалити музејима, верским објектима, етно кућом, развијеном угоститељском понудом, али и ловним и риболовним туризмом, Зобнатицом, термалном бањом, као и ветрењачом, која је остала само једна од четири колико је некад бројала Бачка Топола.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести