На Сајму запошљавања тражени шивачи, возачи, али и инжењери

КИКИНДА: На евиденцији кикиндске Филијале Националне службе за запошљавање (НСЗ) налази се тренутно 2.607 лица што је за 22 мање него прошле године, а за оне који траже посао прилика је била и сајам запошљавања на коме су 24 послодавца исказали потребу за запошљавањем 307 радника.
д
Фото: Град Кикинда

Највише радника затражио је погон италијанске компаније „Калцедонија” којој је потребно 60 шивача, уз могућност да они који немају искуство у овој струци прођу обуку.

Отварајући сајам запошљавања градоначелник Кикинде Никола Лукач рекао је да ће настојати да у град на северу Баната дође још инвеститора, како би се отварала нова радна места. Директорка Филијале НСЗ Кикинда Јелена Митровић наглашава да су сајмови запошљавања до сада давали добре резултате, јер послодавци који имају потребу за запошљавањем нових кадрова и они који траже посао, имају могућност да остваре директан контакт. Тако је након претходног сајма запошљавања посао добило 600 лица.

Она указује да је овогодишњи сајам јако интересантан за незапослене због широке лепезе потреба, које су исказали послодавци, од неквалификованих радника до високошколаца.

- Имамо доста послодаваца који траже раднике у производњи, који не морају имати ни основношколско образовање, затим имамо послодаваце који траже раднике са средњом стручном спремом, што подразумева потребу за возачима, грађевинским радницима, вариоцима, административним радницима. Поред занатских занимања, тражени су и високошколци, којих на евиденцији незапослених имамо 139, а траже се дипломирани грађевински инжењери, машински, електро инжењери, дипломирани економисти и правници - указала је Митровић.

Заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски предочила је да се и уз подршку из градске казе подржавају активне мере запошљавања, за шта је у овој години предвиђено три милиона динара и та средства се удружују са средствима из републичког буyета, тако да се укупно шест милиона динара усмерава на реализовање одређених програма запошљавања. Послодавци показују највећу заинтересованост за јавне радове, а према речима Јакшић Киурски ту је опредељење на ангажовање теже запошљивих категорија - особа са инвалидитетом. Настојања су и да се помогне младима да по завршетку факултета преко стручне праксе нађу запослење, такође и да економски оснаже жене предузетнице.

М. Митровић

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести