Национална кампања за борбу против рака и у Сомбору

СОМБОР: Трећу по реду трибину у оквиру националне кампање „Удружени за живот пред нама“, посвећену подизању свести грађана о раку дојке, значају ране дијагностике и психолошке подршке у онколошком лечењу организовало је у великој сали Скупштине града сомборско Друштво за борбу против рака, које заједно са шест удружења из Београда, Ниша, Крагујевца, Ужица и Врњачке Бање спроводи ову кампању.
1

Значај трибине се огледа и у томе што, како се могло чути, годишње у Србији од рака дојке оболи око 4.400 жена, док се у Војводини годишње дијагностификује око 1.200 нових пацијенткиња са канцером дојке.

На овом скупу доц. др Лазар Поповић, лекар специјалиста интернистичке онкологије на Институту за онкологију Војводине је упозорио на још једну забрињавајућу статистику, да се код једне од сваке три жене са раком развије узнапредовали карцином дојке, који је и главни узрок смртности од ове болести, а статистике показују и да само 27 одсто оболелих особа од метастатског карцинома дојке преживи после пет година. Међутим, др Поповић каже да је након 10 година истраживања, остварен велики резултат у лечењу метастатског карцинома дојке.

- Најновије терапијске опције у лечењу метастатског карцинома дојке значајно продужавају живот и смањују ризик од смрти за чак 30 одсто и то оног подтипа који је присутан код 70 одсто пацијенткиња: ХЕР2- и ХР+. Иако последњих година можемо видети напредак у доступности модерних терапија за различите категорије пацијената, нажалост огромна већина пацијенткиња са метастатским карциномом дојке и даље нема доступну терапију – упозорио је др Поповић.

Председница Друштва за борбу против рака Сомбор прим. др Ђерђи Шарић, поред иновативних терапија, посебно је нагласила значај ране дијагностике у лечењу карцинома дојке.

- Друштво за борбу против рака Сомбор је већ 50 година велика подршка свим оболелима и овом националном кампањом коју заједнички са још шест удружења спроводимо у читавој Србији показујемо да свака жена, без обзира да ли живи у граду или селу, да ли живи на југу или северу Србије, заслужује подршку и све оне заслужују једнаке шансе за успешну борбу са овом болешћу. Због тога, неопходно је да све оне имају најбољу могућу доступну терапију – рекла је др Шарић.

Као један од најважнијих сегмената онколошког лечења, поред иновативних терапија на трибини се наводи и психолошка подршка женама са канцером дојке.

- Значај психолошке подршке у сваком тренутку борбе против рака дојке од непроцењивог је значаја. Пацијенткињама су различите животне приче, године старости, лична и професионална оствареност, али циљ је исти. Зато је драгоцено да све те жене чују друге приче и поделе искуства и да виде да нису саме у тој борби, да су друге жене, породице, пријатељи, лекари и медицинске сестре ту за њих - савет је Изабеле Рашковић, једног од психолога у сомборском удружењу неуморних бораца против рака.

Њена колегиница Моника Вук нагласила је да рак дојке често погађа жене у периоду када имају велике одговорности, у породичном, друштвеном, економском и каријерном смислу, што је још један од разлога да његову појаву жене доживљавају трагично.

Трибине у оквиру националне кампање „Удружени за живот пред нама“ о узнапредовалом карциному дојке, начинима лечења, значају психолошке подршке у лечењу рака дојке и доступности иновативних терапија у Србији и окружењу су пре Сомбора већ реализоване у Београду и Нишу, а наставиће се у Ужицу 13. и у Крагујевцу 17. децембра.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести