Ништа од обнављања зрењанинске фабрике шешира

ЗРЕЊАНИН: Пословни комплекс, у којем се налазила некада чувена, а касније уништена Фабрика шешира „Бегеј” из Зрењанина, понуђен је на продају по цени од 2.250.000 евра.
с
Фото: Приватна архива

Једна агенција за промет некретнина овај фабрички комплекс рекламира као пословни простор на одличној локацији, на самој обали Бегеја, на парцели површине 6.700 квадратних метара. У огласу се наводи да је објекат укњижен.

„Бегеј” је само једно од зрењанинских предузећа које је током транзиције доживело неславан крај. Фабрика, која је производила чувене беретке и друге капе, у финансијским проблемима се нашла крајем деведесетих година прошлог века, а агонија је настављена отварањем стечајног поступка 2002. пред Привредним судом у Зрењанину. Био је у питању један од маратонских стечајева који је завршен дванаест година касније брисањем „Бегеја“ из регистра привредних субјеката.


Само закупци у погонима

Иако је погоне „Бегеја“ 2008. купило новосадско предузеће „Теликс”, стечај је настављен у односу на стечајну масу, јер је остало спорних некретнина у власништву фабрике, због којих су вођене парнице. Фабрички објекти су Новосађанима продати непосредном погодбом, по цени од 59,5 милиона динара.

За ову суму „Теликс” је добио производне хале „Бегеја”, управну зграду, котларницу и радионице у Зрењанину, као и продавницу у Аранђеловцу, процењене вредности 246 милиона динара. Иначе, основна делатност „Теликса” у тренутку када је купила фабрику шешира била је сервисирање и одржавање рачунарске опреме, производња рачунара и инсталирање система за видео-надзор. У фабрици никада није обновљена производња шешира, али су у њеним погонима пословали закупци.


У међувремену је београдска фирма Капитал група, у производним погонима у Руми, покушала да баштини давнашњу славу зрењанинских шеширџија и обнови израду туљака и шешира. Премда ово предузеће није имало ама баш никакве везе са „Бегејом”, оно је искористило чињеницу да фабрика шешира никада није заштитила своје производе у Заводу за интелектуалну својину. Чак је и на званичној интернет страници „Капитал групе”, у посебном одељку, била издвојена робна марка „бегеј хет”, или у преводу са енглеског „бегеј шешир”. Међутим, ни овај посао није прошао славно.

Иначе, производња шешира, туљака и беретки у граду на Бегеју датира још из 1919. када су браћа Драган очеву радионицу за израду шешира преселили из Меленаца у Зрењанин. Следеће године почела је са радом Фабрика шешира „Браћа Драган”. Крајем тридесетих година имала је 300 запослених, са капацитетом производње који је превазилазио сопствене потребе. Због тога је фабрика започела пласман туљака другим произвођачима шешира на домаћем тржишту, али и да извози широм Европе. После Другог светског рата фабрика је променила и власника и име, да би на крају пословала под именом Фабрика шешира „Бегеј”. Онда је уследила транзиција и предузеће је доживело тужну судбину, као и многи други упропашћени зрењанински привредни колективи.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести