Веште градске жене показале шта умеју (Фото)

КИКИНДА: Изложба предузетничких вештина жена у граду одржана је данас на градском тргу у Кикинди, на ком је 40 удружења жена из Кикинде, Панчева и Зрењанина изложило производе старих заната, ручних радова, као и кулинарских специјалитета.
zene5.jpg
Фото: Dnevnik.rs

Заменица градоначелника Кикинде Босиљка Срдић каже да је задовољство што се ова манифестација организује баш у њиховом граду, јер су данас у Кикинди биле жене из Зрењанина, Панчева, Елемира, Кикинде и околине, које осим што размењују искуства, повезују се и удружују да би биле још снажније.

„Кикинда броји више од 20 удружења жена, од укупно 164 удружења, које Град Кикинда помаже кроз разне конкурсе- каже Срдић и додаје да се њихова улога поготово види за време великих манифестација у Кикинди као што су Дани лудаје, или Борба гускова и Светска туцанијада у Мокрину, где заузимају водећу улогу.

Ову изложбу организовао је Завод за равноправност полова, а према речима директорке Завода Диане Миловић мушкарци и жене су на истом задатку, како би се залагали за једнака права свих, те је акцију подржао и покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић.

 „Удружења из Баната су у протеклом периоду била запостављена, ваљда јер нам је Бачка ближа, али то више није случај.  Циљ ове манифестације јесте да се жене удруже, оснаже и постану правна лица, да никог не моле за посао, већ да им се пружи могућност да од свог хобија и зараде”, каже Миловић.

На штандовима су се могле видети разне рукотворине вредних женских руку, од ситног веза, разних плетених корпи, декупажа, ручних радова, столњака, свећа, као и специјалитета вештих женских руку, од којих је најбоље пролазила штрудла.

Фото: Dnevnik.rs

Удружење жена „Зелено поље“ из Зрењанина кажу да оне постоје већ 15 година и броје 36 жена, које су специјално за ову прилику замесиле колаче, макош, кифлице, али и направиле ручне радове.

„Трудимо се да испратимо све манифестације оваквог типа, а посебно оне које се залажу за равноправност жена“, каже председница Удружења Миланка Рашета.

Етно друштво „Сувача“, које броји 14 жена, понудило је Кикинђанима штрудле са маком, сиром, рогачем, а њихова председница каже да су жене посебно активне за познату манифестацију „Дане лудаје“, када највећу прођу имају специјалитети од бундеве.

Кикинђанима су се допали и радови Наташе Ђаковић која има и своју продавницу у Кикинди, а креативност плетених и штриканих радова показала је и сарадњом са Аном Бабић из „Шкрапца“, јер су се њени мотиви нашли на јастуцима, али и џемперима.

„Женама су интересантне и кожне рукавице, али и наруквице са додатком веза, а правим и разне корпице, како плетене, тако и од старих новина“, каже Наташа Ђаковић.

Фото: Dnevnik.rs

Према речима Браниславе Симић, представнице удружења  “ Купи за Дом” из Кикинде која се представила плетеним корпама, вазама и макетом Суваче,  учествовање на оваквој манифестацији је од велике користи јер омогућава повезивање жена које имају слична интересовања.

Циљ одржавања оваке манифестације је не само скретање пажње јавности, већ и послодаваца и привредних друштава на таленте и вештине жена из града, како би се у будућности отвориле могућности за сарадњу и повезивање.

Фото: Dnevnik.rs

 Изложби у Кикинди је претходила изложба у Челареву која је била намењена за удружења жена са села, док 16., 17., и 18. јуна следи Академија вештина, тродневни семинар за жене и мушкарце предузетнике који ће се одржати у Врднику.

М.Сћ

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Града Кикинда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града)

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести