Одржана пета сликарска колонија у предузећу Ум-Инг

ЗРЕЊАНИН: У просторијама зрењанинског предузећа „Ум-Инг” одржана је пета сликарска колонија. На почетку је учеснике и госте поздравио директор угледне компаније Борислав Умићевић.
d
Фото: Dnevnik.rs

- Идеју да се у просторијама нашег предузећа одржи сликарска колонија дао ми је зрењанински сликар Славко Концул, који је узгред и мој школски друг. Одмах смо се сложили да то треба да буде колонија у којој ће сликати зрењанински уметници. Многе од њих познајем још из средњошколских дана и са корзоа, и јако ми је драго што сам у прилици да их овако промовишем. Многи не знају да Зрењанин има 100 академских сликара и још 100 сликара аматера, чланова удружења – казао је Умићевић у поздравном говору.

Као и сваке године, од слика које настану у овој тродневној колонији, биће направљен календар.

- Календар је толико постао популаран да ме моји пословни партнери већ сада питају хоће ли га бити и ове године. Намера нам је да ове године направимо каталог у ком ће се наћи прикази слика насталих током пет година колико колонија постоји, а крајем године направићемо продајну изложбу или аукцију слика, којих сада има више од 70. Новац добијен продајом проследићемо у хуманитарне сврхе - рекао је Умићевић.

За крај године планира се продајна изложба или аукција слика, којих сада има више од 70, а новац је намењен у хуманитарне сврхе

Сликар Виорел Флора, који ове године руководи колонијом, образложио је избор учесника овогодишње колоније.

- Први критеријум је био да су то добри сликари, али и људи који имају високе људске квалитете. Друго, ово су људи који умеју да створе уметничко дело - рекао је Флора и захвалио се Бориславу Умићевићу и „Ум-Инг”- у који као ретко ко пружају прилику сликарима да три дана стварају у једној опуштеној и креативној атмосфери.

Учесници овогодишње колоније били су Јелица Миливојев, Рудолф Бркић, Марјан Барош, Александар Качар, Бранислав Мишић, Гордан Петрић, Бојан Милосављевић, Миле Кулачић и Јавор Рашајски.

На отварању је одржана и кратка промоција књиге „Ко т’ покида са грла ђердане“. О књизи коју је приредио Сима Матић говори се о музичком стваралаштву др Јована Поповића. Књигу је представио Дејан Бошњак, а објављивање књиге помогао је „Ум-Инг”.

Др Јован Поповић, иначе, један је од најпознатијих зрењанинских лекара – офталмолога. Најзаслужнији је за искорењивање трахома са ових простора. Бавио се и музиком, а о овом делу његовог живота реч је у књизи која је представљена. Др Поповић је и аутор чувеног „Бечкеречког кола“. Десетак примерака књиге од данас се може наћи у зрењанинској Градској библиотеци.

Ж. Б.

 

Пројекат „Зрењанинска хроника“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести