Округли сто о улози жена у привреди и друштву

СОМБОР: Родне квоте које прописују обавезан број жена на руководећим позицијама у јавној управи и привреди показале су се као најделотворнија мера у развијеним земљама за постизање родне равнотеже у економским, политичким и друштвеним сферама и Србија би требало да следи тај пример на свим нивоима, речено је јуче на округлом столу који су у Сомбору организовали Амбасада Израела и Налед.
zene.jpg
Фото: Dnevnik.rs

Скуп на тему „Улога жена у привреди и друштву”, припремљен је у склопу обележавања 69. годишњице независности Израела и 25 година од успостављања дипломатских односа.

Међу кључним порукама округлог стола је и та да је потребно  радити на јачању женског предузетништва и локалне самоуправе кроз родно осетљиво буyетирање требало би да предвиде ту врсту подршке, да обезбеде простор за рад, опрему и репроматеријал, стручну подршку за паковање, брендирање и пласман производа, а посебан фокус би требало ставити на жене у руралним подручјима које су најчешће незапослене и које је могуће упослити кроз програм јавних радова.

Градоначелница Сомбора и чланица УО Наледа, Душанка Голубовић, је истакла да град који води издваја значајна средства за подршку родној равноправности, а један од најуспешнијих програма реализује већ три године у сарадњи с Пиротом у оквиру којег је велики број жена из Сомбора и околине ангажован на очувању и изради најпознатије традиционалне рукотворине тог краја – стапарског ћилима.

Искуства Израела у оснаживању жена учесницима округлог стола пренеле су Рина Бар-Тал, емеритус председница Израелске женске мреже и амбасадорка у Србији Алона Фишер Кам, нагласивши да су изазови женске и родне равноправности исти у целом свету.

"Питање равноправности полова тиче се целог друштва, а не само жена. Не само због равноправности, него и у смислу економије, јер друштво може да има користи од жена интегрисаних у политику и привреду", нагласила је Алона Фишер Кам.

Покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић је рекао да Покрајинска влада скоро пуних годину дана исказује однос према жени у привреди и друштву кроз партнерске односе у правим пројектима за оснаживање жена и њихових удружења, јер оснажити жене значи оснажити породице, друштво у целини и демографску слику, што је Србији најпотребније.

Као добар пример подршке незапосленим женама истакнут је програм „1000 жена” који је средином јуна покренуло Координационо тело за родну равноправност у сарадњи са Наледом, са циљем да се ангажују жене у руралним подручјима широм Србије.

Бирократске процедуре

Са округлог стола је апеловано да се што пре реши компликована бирократска процедура за остваривање права на накнаду током породиљског одсуства. Постојећа процедура у неравноправан положај посебно ставља предузетнице, јер су изложене великим трошковима и губитку времена на прикупљању обимне документације.

М. Гагрчин

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Града Сомбора. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града.)

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести