Почиње изградња нове зграде Музеја војвођанских Словака

БАЧКИ ПЕТРОВАЦ: Музеј војвођанских Словака у Бачком Петровцу приближава се почетку градње нове зграде, где ће до изражаја, како се очекује, доћи све области рада ове установе која је и основана да чува трагове присуства Словака на овим просторима.
1

Пројекти за наредну годину су већ упућени, а по речима директорке Музеја војвођанских Словака Анке Сеч-Пинћур, унапред се радују резултатима.

- Надамо се новој згради, позната је локација у центру Бачког Петровца, на којој ће се градити. Пројекат је урађен, имамо и грађевинску дозволу. Реконструисаће се стара историјска зграда, која ће бити наменска за Музеј, а помоћ очекујемо и од Покрајине, Републике, те Републике Словачке и у питању је вишегодишњи пројекат. Надамо се да ће радови почети већ идуће године - каже директорка Музеја.

Нови, адекватан простор је нешто најзначајније за ову установу која траје већ 70 година, каже Анка Сеч Пинћур и није до сада имала зграду у којој би се налазило све на једном место - депои, канцеларије, изложбени простор, лабораторије, помоћна библиотека, место на ком би обављали целокупну делатност.

Директорка каже да су имали изузетно успешну годину, упркос коронавирусу, који је само смањио присуство публике, али не и садржаје. Један од успешних пројеката који је обележио ову годину је пресељење мњача у двориште најстарије куће у Бачком Петровцу, што је сада једна целина народне архитектуре, како је и назван, наводи дипломирани етнолог-антрополог Анка Сеч- Пинћир, о чему је наш лист већ писао. Реч је о наслеђу Словака у Србији, објекту у ком се некад прерађивала кудеља и који се не може видети нигде у овом делу Европе, осим у Бачком Петровцу. 

-Тај пројекат смо завршили крајем лета, у сарадњи са Покрајинским заводом за заштиту споменика културе, који је урадио пројекат и набавио новац за пресељење мњача. Комплекс је отворен за посетиоце, потребно је само најавити се, међутим, посете и немамо током зимских месеци. Уколико нам се неко најави, наравно да ћемо отворити врата посетиоцима- каже Сеч-Пинћир.

Преко пројекта Покрајинског секретеријата за образовање, добили су средства за постављање инфо- табли. Тако се испред најстарије куће у Бачком Петровцу сада налази табла са свим потребним информацијама. Такође, табле се налазе и у самом дворишту, поплочан је и прилаз испред куће, те је то сада један култивисан простор.

- Редовна музејска делатност била је и те како успешна ове године и изнад очекивања и планираног, урађена је ревизија збирки, обрађено је пуно предмета, ушло се у процес дигитализације, завршен је пројекат с мњачем. Заиста сам презадовољна и све у свему, година је била јако успешна за Музеј војвођанских Словака- каже Сеч-Пинћир.

Већ се у Музеју војвођанских Словака спремају се изложбе за идућу годину, Ноћ музеја, саветовање ликовних уметника и други програми.

М. Стакић

Фото: Музеј војвођанских Словака

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести