ПОНОСНИ НА ЗРЕЊАНИНСКУ БОЛНИЦУ Ниједна болница у Банату нема ОВО

ЗРЕЊАНИН: Општа болница „Ђорђе Јоановић“ из Зрењанина је, захваљујући Покрајинској влади и Покрајинском секретаријату за здравство, набавила најсавременији дигитални мамомграф и лапароскопски стуб.
б
Фото: Ж. Б.

Директор ове здравствене установе др Игор Китареску се на јучерашњој конференцији за новинаре захвалио Покрајини на више од сто милиона динара уложених ове године у зрењанинску болницу и нову опрему.

- Нова инвестиција Покрајинске владе и Покрајинског секретаријата за здравство у нашу установу је најсавременији дигитални мамограф вредан око 27 милиона динара. До сада смо у функцији имали аналогне мамографе, а овај нови практично нема ниједна друга болница у Банату. Очекујемо да ћемо у наредне две до три недеље добити дозволу за почетак снимања. Имамо два обучена доктора која раде мамографију, а у сарадњи са Институтом „Батут“ радимо на томе да обучимо још лекара – казао је др Игор Китареску.

Он је нагласио да зрењанинска установа не ради само на обнављању медицинске опреме већ и да запошљава нови кадар.

- Посебно сам поносан на то што смо запослили патолога – субспецијалисту цитологије, са двадесетогодишњим искуством, који је више година радио у иностранству – истакао је др Китареску.

Фото: Ж. Б.

Лапароскопски стуб, чија је вредност 15,7 милиона динара, набављен је средствима добијеним на јавном конкурсу Покрајинског секретаријата за здравство. Стуб се користи на Одсеку хирургије Ургентног центра у Зрењанину.

Помоћник директора за медицинска питања и специјалиста опште хирургије др Вања Кункин казао је да је у питању нешто најмодерније што тренутно постоји у овој области медицине.

- Реч је о првом стубу ове генерације у Србији. Предлагали су нам да идемо у другу државу да видимо како ради, али принципи су исти, само што су могућности далеко боље. Монитор је 4К и на њему видимо и најситније детаље, а има и опцију 3Д снимака. Дакле, можемо да видимо како тачно изгледа крвни суд, жучни пут, сваку структуру можемо да испратимо онако како бисмо је видели и својим очима. Сва оптика је 4К, што нам омогућава детаљну резолуцију. Највећа предност овог стуба су прецизност коју добијамо током операције и правилна визуализација – објаснио је др Вања Кункин и додао да су овим највише добили пацијенти.

Он је додао да је претходни стуб био стар око 15 година и да се у Ургентном центру годишње обави бар 200 лапароскопских операција слепог црева, жучне кесе, процедура на дебелом цреву и гинеколошких процедура.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести