Прекогранична сарадња Суботичана и партнера из Мађарске

СУБОТИЦА: Пројекат „Млади у корак с традицијом”, у оквиру програма прекограничне сарадње Интереег- ИПА ЦБЦ између Мађарске и Србије, отпочео је у Суботици низом предавања о значају и улози етно- кућа у заједници, резервата природе „Лудашко језеро”, као и о значају укључивања младих у очување и неговање традиције и културне баштине.
1
Фото: М. Митровић/Рокин салаш на Лудашком језеру у чију обнову ће се улагати европска средства

Носилац пројекта је суботичко Удружење „Етнолајф”, а партнер је Омладинска организација „Дел Алфелд” из Бордања (Мађарска). Активности ће се реализовати до краја августа 2023. године. 

Председник Удружења „Етнолајф” мр Иштван Хуло наглашава да је фокус на младима и њиховој улози у очувању традиције, али ће се између осталог у оквиру пројекта средствима Европске уније улагати у обнову Рокиног салаша на Лудашком језеру. 

- Реновираћемо Рокин салаш у власништву нашег Удружења  „Етнолајф”, који је споменик културе као непокретно добро. Један од циљева је да обновљени салаш буде изложбени простор етно- куће. У Мађарској ће, такође, бити обновљен један салаш за одржавање изложби. Предвидели смо одржавање три креативна кампа и омладинског фестивала. Имаћемо и значајна улагања у опрему и обезбеђење простора за креативне радионице и друге активности, да би млади могли да доживе и осете како је некада било - објашњава мр Иштван Хуло.  

Данашње генерације ће се у будућности суочавати са низом еколошких, енергетских, комуникационих и друштвених изазова, па аутори пројекта сматрају да ће им ова искуства користити и помоћи да изаберу прави пут и доносе ваљане одлуке. 

- Руководимо се слоганом „Добри суседи стварају заједничку будућност”, који звучи као фраза, али ми то тако и мислимо. Да се то потврди поготово треба дати шансу младима у виду кампова, фестивала, обнове традиционалних грађевинских објеката и другим активностима. При томе је јако битан сегмент савремено размишљање у бављењу природним вредностима, да програми имају едукативни карактер -  додао је Хуло.

На отварајућој конференцији овог пројекта  одржаној у Савезу струковних друштава и удружења у Суботици, на значај и улогу етно- кућа у заједницама указала је етнолог Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица др Леда Шилинг. 

- Етно- кућа  има доста на подручју Војводине, при чему намештај и збирке које су у њима сакупљене јасно осликавају некадашњи живот сељака, а служе и за одржавање изложби и организовање културних догађаја на којима се приказују локални обичаји. Једина етно- кућа која је под заштитом као споменик културе је етно- кућа у Бачкој Тополи јер је очувана у оригиналном облику и с намештајем. Имамо и збирке у етно- кућама које нису баш све по стандардима споменика цултуре, али су нам итекако важне, као на пример куће у Дорослову, Купусини, Темерину, Бајши и другим местима, као и Рокин салаш који је укључен у овај пројекат - каже др Леда Шилинг. 

О значају очувања Специјалног резервата природе „Лудашко језеро” говорио је инжењер заштите животне средине Тамаш Винко.

- Специјални резерват природе морамо посматрати као наслеђе, односно природно благо. Његово очување није само задатак за надлежне, већ и за све кориснике овог подручја. Важно је да младима представимо које то природне вредности поседује овај резерват и који су то изазови са којима се суочавамо у његовом очувању. Надам се да ће нам се што више младих прикључити у активностима које имају за циљ заштиту  резервата - закључио је Винко. 

Међу активностима које ће се ускоро реализовати је журка за упознавање на Рокином салашу 29. јуна, а од 14. до 16.јула у животписном окружњеу салаша надомак лудашког језера одржаће се „Рока фест 2022”. 

 М. Митровић   

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести