При крају изградња цевовода до Куцуре и Савиног Села

ВРБАС: Више од две хиљаде домаћинстава у Куцури и Савином Селу до краја године биће прикључено на централни врбаски водовод и добиће квалитетну воду за пиће.
slavina, pixabay
Фото: Pixabay

Савремени водовод за 1.300 домаћинстава у Куцури и 800 у Савином Селу, у сарадњи са Општином Врбас и Немачком инфестиционом банком гради ЈКП „Комуналац”. Готово је око 95 одсто радова на цевоводу, а радови на изворишту, такође, теку планираном динамиком. Избушено је пет бунара, три су опремљена, а два се опремају. Поводом 22. марта Светког дана воде, радове на градњи водовода и бунара обишао је председник општине Врбас Предраг Ројевић.

- После скоро две деценије наше комшије у Куцури и Савином Селу добиће савремени водовод и најквалитетнију воду за пиће. Улагање од преко 4,1 милиона евра представља највећу инвестицију те врсте у општини Врбас у последњих 20 година. Градња 14 километара водовода део је великог инвестиционог плана Врбаса за 2021. годину вредног милијарду и по динара рекао је Предраг Ројевић.

Председник општине најавио је велика улагања у комуналну инфраструктуру у виду 20 пројеката у Равном Селу, Куцури, Савином Селу, Змајеву, Бачком Добром Пољу и Врбасу.

- Само у реконструкцију водовода и градњу канализације инвестира се преко 700 милиона динара. Уз снажну подршку покрајинске и републичке владе, створићемо услове да Врбас поново постане синоним успеха и просперитета – истакао је Ројевић.

Општина Врбас је у међувремену увела најсавременије системе за аутоматско управљање водоснабдевањем, који омогућава даљинско очитавање водомера и даљинску детекцију цурења на мрежи. На тај начин смањени су губици воде за 18 одсто, и значајно је унапређена услуга грађанима. Кад се заврши градња и опремање нових бунара, биће то најбољи систем у Србији, потврдио је директор ЈКП „Комуналац ” Игор Шкундрић.

Од 2006. године вода у Куцури и Савином Селу не испуњава услове прописане Правилником о исправности воде. Тада је ситуација решена еко-чесмама као привременим решењем. Грађани су морали да иду на еко-чесме и воду за пиће и кување носе у балонима, или да је купују у продавници, на шта је четворочлана породица годишње трошила и до 140.000 динара.

- Све нас у Савином Селу обрадовала је вест да ће на јесен из чесама у нашим кућама потећи пијаћа вода. Ми на то чекамо од 2006. године, од када је установљено да вода из нашег водовода није добра за пиће. Целих 15 година, 800 домаћинстава свакодневно иде до еко чесме и воду за пиће и кување носи у балонима. То је тешко. Нарочито зими, или по невремену. А неки купују флаширану воду и троше велики новац. Сада ће томе доћи крај - рекао је Милован Јеврић из Савиног Села, додајући да мештане радују вести о улагању у путеве, канализацију, школе, вртиће, домове културе широм општине.

М. Сћ

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести