Пројекат „ухвати – стерилиши – пусти“ у Сомбору

СОМБОР: Својевремено се Румунија, у периоду придруживања Европској унији, суочила се једним од великих проблема који је готово свакодневница и у Србији, правим чопорима паса луталица на улицама тамошњих градова, који су неретко нападали грађане и тиме представљали реалну опасност за животе и здравље Румуна.
3
Фото: Pixabay.com

Овај проблем, тврде стручњаци, успешно је решен свеобухватним програмом „ухвати - стерилиши - пусти“, који се од пре неколико година примењује и у многим српским локалним самоуправама, па тако и Сомбору, али је чињеница да, барем за сада, не даје спектакуларне резултате.

Управо због тога је у овдашњој Градској управи одржан састанак координационог тима за системско решавање проблема паса луталица, за које ригиднији заштитници права животиња инсистирају на називу напуштених, одбачених паса или политички коректно речено „невласничких паса“. На састанку су учествовали представници локалне самоуправе, Јавног комуналног предузећа „Чистоћа“ којој је у опису посла и зоохигијенска служба, градског Завода за јавно здравље, овдашњег Ветеринарског специјалистичког института и Ветеринарске станице као и представници Удружења за заштиту животиња и животне средине  „Њушкице 025“. Повод за састанак био је успостављање заједничке сарадње на пројекту збрињавања напуштених паса који су прошли ЦНР програм (ухвати-стерилиши-пусти), чији је акцент управо на бризи о напуштеним псима, обезбеђивању хране, организованом лечењу, вакцинацији, стерилизацији паса и едукацији становништва, како би деца, као и старији суграђани развили свест о одговорном власништву и смањењу популације напуштених паса.

У оквиру пројекта, као својеврсну новост, локална самоуправа је обезбедила и кућице за напуштене псе које су уз координацију Удружења „Њушкице 025“ постављене на периферним деловима града, од којих су, на срамоту Сомбораца, за само неколико дана две већ нестале, односно највероватније украдене. „Ухвати - стерилиши - пусти“ је програм који је подржан од стране Светске организације за здравље животиња чији је акценат на стерилизацији паса са циљем смањења броја напуштених паса који се налазе на јавним површинама, броја напада на грађане, нарушавања јавног реда и мира од стране напуштених паса, те чиповању, вакцинацији и чишћењу паса од паразита, како би се спречило ширење и преношење заразних болести. Оваква врста програма није само најхуманији начин спречавања распрострањивања паса, већ уједно и најефикаснији, што је предуслов за хумано, трајно и законско решавање проблема паса луталица на системски начин. Након кратког опоравка, пси ће бити пуштени да бораве у склонишним кућицама које су постављене на рубном подручју града Сомбора како би се изместили из центра града, близине шеталишта, бициклистичких стаза и сличних локација у покушају спречавања угрожавања безбедности грађана.

Колико је овај проблем очигледан у смислу безбедности Сомбораца, толико је значајан и по финансијским издвајањима из градског буyета који пуне сви порески обвезници, што за функционисање постојећег азила за напуштене псе, што због вансудских поравнања или одштета које након судских одлука морају бити исплаћене за уједе паса. Само током 2021. године у 39 случајева је исплаћена одштета нападнутим житељима Сомбора и околине након вансудског поравнања, док је Основном суду у овом граду поднето чак 265 тужби због сличних инцидената, што је пореске обвезнике коштало фантастичних 55 милиона динара.

Када се томе додају средства која се издвајају за азил за напуштене псе и мачке, лоциран између Сомбора и Бачког Моноштора, који поседује 79 боксова (од тога 71 бокс са по два лежајна места за смештај паса и осам боксова који су намењени само за новопридошле псе који ту бораве десетак дана на ветеринарској обради) и чији је капацитет у идеалним условима смештај 142 пса, јасно је зашто се од програма „ухвати,стерилиши, пусти“ очекују резултати који би, прво зауставили а потом и смањили бујицу паса луталица на сомборским улицама.

Неодговорни власници

На сам корен проблема, неодговорност власника паса, који љубимце када им досаде једноставно избаце на улицу, указао је својевремено Ђорђе Зорић, члан Градског већа за област комуналне делатности и инвестиције.

- Град сваке године може да издваја средства за чиповање, кастрацију и проширивање капацитета за напуштене животиње, али то никада неће бити довољно да се реши проблем, докле год се не промени свест власника о контроли размножавања и правилне бриге о кућним љубимцима- рекао је Зорић.

        М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести