Санира се дивља депонија у Мишићеву

МИШИЋЕВО: Дивља депонија у атару Мишићева, на којој се налази скоро 70 тона смећа, ускоро ће комплетно бити санирана, за шта је од Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине и Града Суботице додељено 1,14 милиона динара.
с
Фото: Град Суботица

Новац је већим делом обезбеђен преко покрајинског конкурса за пројекте санације и рекултивације дивљих депонија и деградираних површина за ову годину, а осим депоније у Мишићеву, ових дана се уклања и депонија у Ђурђину.

- За уклањање обе дивље депоније из Покрајине су нам одобрена средства у износу од милион динара, док је из градског буyета за ову намену издвојено 807.544 динара – каже градоначелник Суботице Стеван Бакић. - Процењена вредност радова на уклањању дивље депоније у Мишићеву је око 1,14 милиона динара, а радова у Ђурђину 663.000 динара. Уз подршку Министарства заштите животне средине у 2022. години на територији Града Суботице уклоњено је шест дивљих депонија, а укупно су ти радови били вредни четири милиона динара, за шта је Министарство доделило 2,2 милиона динара, док је Град Суботица определио 1,8 милиона динара.

Бакић је подсетио све грађане да неодговорно и неадекватно одлагање отпада утиче на загађење ваздуха, воде и земљишта, те да је неопходно да отпад одлажу на места која су за то предвиђена и да само заједничким снагама могу да се изборе са овим великим проблемом.

- Место на ком се ова дивља депонија ствара још од времена кад сам ја био дете, је згодна локација јер је близу пута, али је добро скривена – каже председник подружнице Удружења ратних добровољаца, њихових потомака и поштовалаца „Краљ Петар Први” Перо Шуњка из Мишићева. – До сада је било покушаја да се депонија колико-толико санира, а последњи пут је то било пре седам година када је локално Удружење „Самоиницијатива” организовало акцију „Зелени брег”. Међутим, на ову локацију, која је поред потока Таванкутски, или како га жаргонски зовемо Вардар, не бацају отпад само мештани Мишићева, јер ми смо мало село да бисмо направили толико смећа, већ долазе и мештани околних села. Ипак, сматрам да је ова акција јако добра и захвални смо Граду Суботици што брине о нама.

Да се овакво загађивање не би понављало, Шуњка предлаже да се постави табла о забрани бацања смећа, а да пољочуварска служба више обрати пажњу на овакве ситуације и казни несавесне грађане.

- Дивља депонија у Мишићеву која има око 516 кубних метара отпада, биће санирана до 24. октобра – рекао је руководилац РЈ „Планирање и развој“ у ЈКП „Чистоћа и зеленило“ Никола Јовичић и захвалио се посебно градоначелнику Бакићу што подржава акције уклањања дивљих депонија. - И ја бих апеловао на наше несавесне грађане, како на појединце тако и на предузећа, да отпад одлажу тамо где му је и место, а то је градска несанитарна депонија у Суботици.

Како је планирано, у наредном периоду на територији Града Суботице требало би да се санира још око десетак дивљих депонија.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести