ГРАЂАНСКА ИНИЦИЈАТИВА ИЗНЕДРИЛА ЈОШ ЈЕДАН ЛЕП ПРОЈЕКАТ Обновљен сокачић у Доњем крају
„Сигурним корацима кроз сокачић“ назив је пројекта који је протеклих четири и по месеца реализовала неформална група грађана „Комшилук без граница“ у Сремским Карловцима захваљујући ком је обновљена и оспособљена за безбедну употребу стаза која повезује Улицу митрополита Стратимировића и Матошеву.
Ови радови реализовани су у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ који Београдска отворена школа спроводи у партнерству с организацијама цивилног друштва - Новосадском новинарском школом, ENECОМ, Ужичким центром за права детета, Новом планском праксом, Сигурним стазама, Младим пољопривредницима Србије и међународним партнером, фондацијом Фридрих Еберт (Friedrich Ebert Stiftung). Пројекат је подржан од стране Европске уније и биће реализован у периоду од 2023. до 2026. године.
По речима Таре Апатовић из оближњег удружења „Бели вукови“, обнова пролаза који је у горњем делу био у врло лошем стању, али упркос томе прилично у употреби, због чега је долазило до честог повређивања суграђана, била је дугогодишња намера чланова тог удружења. Ове године указала се прилика да ту намеру остваре у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, па су је и искористили.
- Старији Карловчани из Доњег краја кажу да су тим пролазом коњи с таљигама ишли, што указује на могућност да је некада давно то можда била и уличица – каже Тара Апатовић. – Доњи део није био у тако лошем стању као горњи, који је и знатно стрмији. Првобитно је стаза била поплочана камењем које се с временом одрањало до те мере да је било веома ризично њоме ићи, али без обзира на то људи су је у велокој мери користили.
По Тариним речима, у намери да стазу обнове учврстило их је сазнање да ће у близини седишта „Белих вукова” битиотворен културни центар, па су хтели да посетиоцима њихових атрактивних програма који се базирају махом на средњовековној култури и традицији, али и осталим туристима омогуће да безбедно пречицом прошетају до Капеле мира и низа веинарија које се налазе у близини тог споменика културе.
Камена подлога замењена је циглама, и приликом уграђивања водило се рачуна да стаза што природније изгледа и при том буде безбедна. Постављен је и рукохват што говори у прилог томе. Овај подухват чланова „Белих вукова”, којима су помагале и комшије, наишао је на одобравање локалне самоуправе која је понудила сваку врсту помоћи.
Стаза је свечано отворена 19. јула.