НОВИ ЖИВОТ СТАРЕ ЛЕПОТИЦЕ Митровачки музеј у обнови вредној преко девет милиона
Наставак обнове зграде Музеја Срема у Сремској Митровици подразумева сређивање северне, јужне и западне фасаде, а коштаће готово 9,3 милиона динара, с ПДВ-ом.
Завод за заштиту споменика културе Сремска Митровица недавно је закључио споразум с извођачем, истом фирмом која је прошле године била задужена за конзерваторске радове на источној фасади здања у Улици Вука Караџића 3.
Војнограничарска спратна зграда налази се у централној градској зони, јужна фасада је на регулацији Улице Вука Караџића, западна до градског парка, док је северна на регулацији парцеле до дворишта Соколског дома. Објекат је висок око 14 метара до венца, док је на западном прочељу тимпанон висине око 17 метара од тротоара.
Како се види из документације Завода за заштиту споменика културе, објављене на Порталу јавних набавки, у оквиру конзерваторских радова, предвиђено је, између осталог, обијање малтера на оштећеним деловима, те израда нове малтерске облоге, фарбање фасада и прозора.
Влага ће бити санирана за то предвиђеним малтерима и пресецањем. Оштећени декоративни елементи биће поправљени, као и лимови и олуци, те постављени додатни снегобрани на крову.
Осим тога, биће поправљена и офарбана метална подрумска врата, као и дрвена столарија, с тим да ће бити замењено пет прозора на спрату са западне фасаде, до Соколског дома, јер су у јако лошем стању.
Подсећања ради, током прошлогодишње обнове постављена је декоративна фасадна расвета, па би приликом радова требало заштитити све инсталације и водове поставити испод малтерске облоге.
У објекту складних пропорција, строге симетрије, изграђеном у другој половини 18. века, налазила се команда Петроварадинског деветог граничарског пука. Имајући у виду првобитну намену, здање има препознатљиве одлике војнограничарске архитектуре - сведену декорацију.
Укидањем војне границе 1881. године Митровица добија статус слободног краљевског града, а недуго потом, 1886. године, постаје седиште Врховног суда за читаво подручје Срема и источне Славоније. За потребе новооснованог суда спољашњост и основа објекта су око 1900. године делимично измењене доградњом спрата.
У главном прочељу здања, према западу, у приземљу и на првом спрату истакнут је средњи ризалит, који је уједно, када је реч о декорацији, најбогатије обрађен део фасаде. Надвисује га тимпанон у чијем средишњем делу је, током конзерваторско-рестаураторских радова из 2003. године, испод наслага малтера, откривен и реконструисан грб Краљевине Југославије.
Посебно обележје на фасади представљају и две слободностојеће скулптуре античких богиња мудрости и правде Минерве и Јустиције. Изградњом новог објекта суда 1982. здање је уступљено Музеју Срема.